Algorytm jest szeregiem czynności, umożliwiających osiągnąć oczekiwany efekt. Główna funkcja algorytmów Google polega na analizowaniu informacji dostępnych na stronach internetowych. Algorytmy są ciągle aktualizowane, by mogły jak najlepiej działać i znajdować odpowiedzi na wszelkie pytania użytkowników oraz frazy wpisywane przez nich w wyszukiwarkę.
Algorytm jako sposób postępowania
Aby zrozumieć faktyczne działanie algorytmu, często porównuje się go do przepisu na ciasto. Przepis (inaczej sposób postępowania) umożliwia rozwiązywanie danych zadań poprzez podanie zestawu czynności do wykonania według ich ustalonej kolejności. Ciąg zadań musi być skończony i czynności muszą występować jedna po drugiej. Rola algorytmów Google w wyszukiwarce Google polega na wyselekcjonowaniu dokładnie takich wyników, jakich sobie życzymy. Wpisując poszczególne wyrazy w okno wyszukiwarki, zależy nam na czasie oraz na tym, żeby nasze oczekiwania zostały spełnione.
Jak działają algorytmy Google?
Główną funkcją algorytmów Google jest usprawnianie wyszukiwania informacji. Algorytmy działają na zasadzie analizowania treści poszczególnych stron, a następnie ustalania ich pozycji w kolejności od najbardziej wartościowych i pasujących do zapytania.
Przeczytaj także: Jak długo trwa pozycjonowanie strony internetowej?
Wybrane algorytmy Google i ich zadania
Myślę, że warto znać przynajmniej podstawowe i najważniejsze algorytmy, które usprawniają nam codzienne wyszukiwanie informacji. Moim zdaniem są ciekawie nazwane. Znajomość poszczególnych algorytmów przyda się na pewno osobom, które chcą umieścić swoją stronę jak najwyżej w rankingu wyszukiwarki dlatego wyjaśnię, na czym polega ich działanie.
Google Panda
Google Panda weryfikuje treści pod względem jakości i oryginalności. Zajmuje się także analizą duplikacji zawartości, czyli chroni od wszelkich plagiatów oraz kopii. Google Panda głównie bada treść, jej ilość i jakość, tak aby podać nam najbardziej rzetelne, wiarygodne wyniki. Treść, która pojawi się na stronie, musi cechować się autentycznością oraz niepowtarzalnością. Ważna jest również naturalność tekstu zawartego na stronie.
Google Pingwin
Głównym zadaniem „pingwinka” jest weryfikacja linków prowadzących do strony. Algorytm Google Pingwin doskonale wykrywa manipulację i skutecznie walczy ze spamem. Nie warto za wszelką cenę dążyć do znalezienia się w „TOP” poprzez nadmierne spamowanie lub stosowanie manipulacji w formie wstawiania rażącej ilości linków do stron.
Google Koliber
Koliber umożliwia lepsze zrozumienie tego, czego aktualnie szukamy oraz dopasowuje wyniki wyszukiwania do naszych intencji. Odpowiada za pokazywanie nam oczekiwanych informacji, tak aby wychodzenie z wyników wyszukiwania nie było konieczne. Ten algorytm ma na celu również wspieranie działalności zlokalizowanych jak najbliżej. Sprawdza także długie frazy wpisywane przez użytkowników w celu pokazania możliwie najlepszych wyników.
Google Opos
Opos ma za zadanie brać pod uwagę naszą lokalizację, gdy wpisujemy na przykład frazę „kawiarnia”. Automatycznie pokazuje wyniki znajdujące się w pobliżu. Na pewno jest to bardzo przydatne dla każdego z nas, ponieważ odnosi się bezpośrednio do miejsca, w którym się znajdujemy.
Google Mobilegeddon
Mobilegeddon to coś dla fanów smartfonów. Jak sama nazwa algorytmu wskazuje, bierze on pod uwagę głównie te strony, które są dostępne w wersji mobilnej. Według niektórych nie jest to do końca dobry pomysł, gdyż klasyczne strony internetowe bez drugiej wersji mogą na tym stracić. Wiadomo jednak, że świat idzie do przodu, więc strony również powinny się rozwijać i umożliwiać użytkownikom jak największą wygodę. Dlatego, jeśli zakładasz stronę, pomyśl od razu o jej wersji mobilnej.
Google Pirate
Google Pirate ma na celu ochronę praw autorskich danych treści. Jak działa ten algorytm? Strony, które nie respektują owych praw są „karane” – mechanizm Google obniża ich widoczność, lecz nie usuwa. Reaguje także na zgłoszenia dotyczące praw autorskich. Jest w tym bardzo skuteczny i jego czas reakcji jest relatywnie szybki.
Autor tekstu: Aleksandra Cajzer
Korekta: Marzena Hryniszak