W dzisiejszych czasach wiedzę na temat różnych tematów czerpiemy głównie z internetu. Artykuły poradnikowe przekazują czytelnikom konkretną wiedzę, wskazówki oraz porady dotyczące wyszukiwanych zagadnień. Poradniki dotyczą różnych dziedzin – od życia prywatnego po sprawy techniczne z różnych branż. Jak napisać artykuł poradnikowy, który będzie przydatny dla czytelnika?
Artykuły poradnikowe – wprowadzenie
Podstawowym zadaniem artykułu poradnikowego jest przekazanie wyczerpującej treści, której poszukują użytkownicy. Żeby napisać artykuł poradnikowy, trzeba się dobrze do tego przygotować oraz opracować odpowiednie podejście do wybranego zagadnienia.
Przede wszystkim trzeba określić, do jakiego odbiorcy ma trafić dany artykuł poradnikowy. Użytkownik odwiedzający stronę chce uzyskać wyczerpującą odpowiedź na palący go problem, dlatego należy mu to przekazać w przystępny i zrozumiały dla niego sposób. Żeby dobrze napisać artykuł poradnikowy, trzeba go dokładnie zaplanować, czyli zadbać o układ tekstu, przedstawić konkretne przykłady czy źródła, z których korzystamy. Musi to też być tekst indywidualny, czyli nasz autorski.
Dlaczego warto pisać artykuły poradnikowe?
Ten rodzaj artykułów może przynieść wiele korzyści odbiorcy, jak choćby znalezienie wszystkich potrzebnych informacji w jednym miejscu, podanie ich w przyjazny i zrozumiały sposób, a także zmotywowanie do podjęcia działań, np. zmiany pracy.
Przeczytaj także: Co to jest CTA i jak je tworzyć?
Taki artykuł może przynieść korzyści również firmie, która go publikuje na stronie internetowej – zwiększając atrakcyjność marki, budując profesjonalny wizerunek firmy czy umożliwiając przedstawienie oferty.
Jak napisać artykuł poradnikowy?
Pisząc poradnik, warto pamiętać o kilku kwestiach takich jak:
Znalezienie grupy docelowej
Tworząc artykuł poradnikowy, trzeba pamiętać, że pisze się go dla konkretnej grupy czytelników, a więc przed napisaniem takiego artykułu trzeba stworzyć model odbiorcy.
Trzeba więc określić jego wiek, miejsce zamieszkania, dochody, jego aktywność w sieci, sposób i rodzaj robienia zakupów, spędzania wolnego czasu, jego hobby. Trzeba też określić styl pisania i język, tak żeby zainteresować czytelnika.
Korzystanie z wiarygodnych źródeł
Copywriter piszący poradnik z konkretnej tematyki musi uwzględnić charakterystykę branży i korzystać ze sprawdzonych materiałów. Od tego zależy nie tylko wiarygodność samego copywritera, ale także firmy, która zleciła mu napisanie takiego artykułu. Nie trzeba się specjalizować w konkretnej branży, ale wtedy niezbędny jest porządny research.
Przy pisaniu poradnika można korzystać nie tylko z książek czy publikacji naukowych, ale również z informacji znalezionych w internecie. Warto jednak weryfikować informacje w kilku źródłach, bowiem każdy człowiek może umieścić swój wpis w sieci, i niekoniecznie musi on być zgodny z prawdą.
Pisząc specjalistyczny poradnik, możemy również skonsultować się ze specjalistą w danej dziedzinie i poprosić o sprawdzenie, czy nie popełniliśmy przy pisaniu żadnych błędów merytorycznych.
Gotowe rozwiązanie problemu
Żeby przekonać czytelnika do przeczytania naszego artykuły, tekst musi być napisany w sposób prosty i zrozumiały w odbiorze. Wszelkie nazwy techniczne będą zrozumiałe tylko dla specjalistów w danej dziedzinie, a nie dla przeciętnego czytelnika, który poszukuje wiedzy napisanej przystępnym językiem.
Aby odbiorca zainteresował się naszym artykułem i przeczytał go w całości, należy przedstawić mu gotowe rozwiązanie podane w jak najbardziej przyjaznej formie. Żeby to zrobić, należy punkt po punkcie opisać całe zagadnienie w wyczerpujący sposób, przedstawić rozwiązania w postaci konkretnych, praktycznych wskazówek i tak napisać tekst, żeby mógł sobie bez problemu przyswoić wszystkie zawarte w nim informacje.
Unikalność treści
Pisząc artykuł poradnikowy, warto zadbać o to, żeby nie kopiować wcześniejszych tekstów, które już pojawiły się w internecie. Oczywiście, można się inspirować, jednak trzeba mieć na uwadze, że granica między inspiracją a plagiatem jest bardzo cienka.
Roboty Google weryfikują, czy treści nie są skopiowane, co może znacząco wpłynąć na pozycjonowanie strony. Dlatego warto dbać o unikalność treści.
Autor: Katarzyna Pipczyńska