Kategorie
Social media

Czym jest ban na Instagramie i za co można go dostać?

Prowadzisz interesujące konto na Instagramie? Publikujesz pięknie sfotografowane treści o najkorzystniejszych porach, używając odpowiednich hashtagów, a obserwujących nie przybywa? Być może dostałeś bana! Dowiedz się, czym jest ban na Instagramie i jak go uniknąć.

Instagram, obok Facebooka i WhatsAppa, należy do jednego z trzech najpopularniejszych mediów społecznościowych na świecie. Nic dziwnego, że szukając popularności w Internecie, właściciele nowych marek czy influencerzy chętnie korzystają z tego medium. Jeśli udostępniane posty są atrakcyjne, dobrze otagowane, angażujące i udostępniane o odpowiednich porach, Instagram pozwala na dotarcie do naprawdę dużego grona odbiorców. Trzeba jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad, za złamanie których grozi ban.

Co to jest ban?

W Internecie ban jest formą kary nałożonej za naruszenie obowiązujących zasad. Użytkownik, który dopuścił się ich złamania, w zależności od miejsca oraz wagi przewinienia, może liczyć się z ograniczeniem dostępu do danych lub czasowym a niekiedy nawet całkowitym zablokowaniem konta. Instagram, za nieprzestrzeganie regulaminu, czasowo blokuje swoich użytkowników, ograniczając im pełen dostęp do udostępnianych w serwisie treści i korzystanie ze swoich funkcji. W skrajnych przypadkach jest również możliwe całkowite usunięcie konta przez Instagram.

Przeczytaj również: Mass followers – kim są i dlaczego ich obecność szkodzi?

Shadowban – subtelna forma kary na Instagramie

Zauważalnie mniejsze zaangażowanie obserwujących, a co za tym idzie – mniej lajków, komentarzy i udostępnień – to może być tzw. shadowban. Taka forma kary, choć nie jest drastyczna, może być uciążliwa w skutkach. Co więcej, użytkownicy często nie zdają sobie sprawy z tego, że Instagram postanowił ich zbanować i im dłużej żyją w nieświadomości, tym bardziej – z powodu braku zainteresowania followersów – ich konto podupada.

Shadowbana na Instagramie można dostać za:

  • umieszczanie pod zdjęciami zakazanych hashtagów;
  • stosowanie tych samych hashtagów pod wieloma zdjęciami;
  • kupowanie lajków i obserwujących;
  • przekraczanie dozwolonych limitów, np. więcej niż 30 hashtagów pod zdjęciem, 60 komentarzy na godzinę lub 600-1000 nowych zaobserwowanych kont na 24/h
  • używanie automatycznych narzędzi – botów;
  • stosowanie follow – no follow, częste dodawanie i usuwanie z obserwowanych.

Jak rozpoznać, że konto zostało zbanowane?

Czerwoną lampką ostrzegawczą dla właściciela konta na Instagramie powininy być spadek zaangażowania odbiorców oraz niższe zasięgi postów. Zbanowane konta nie wyświetlają się również po wpisaniu ich nazwy w lupkę wyszukiwania. Czy na konto nie został nałożony ban, sprawdzimy też z poziomu ustawień na Instagramie.

Sprawdź, czy twoje konto na Instagramie zostało zablokowane:

  • Otwórz swoje konto na Instagramie i kliknij menu w prawym górnym rogu.
  • Przejdź do opcji: ustawienia, następnie: prywatność.
  • Wybierz opcję: więcej informacji i wsparcie.
  • Kliknij: status konta i sprawdź, czy na konto została nałożona blokada.

Ile trwa ban na Instagramie?

W zależności od popełnionego przewinienia shadowban na Instagramie może trwać od kilku godzin do kilku miesięcy. Na długość nałożonej blokady wpływa również fakt wcześniejszych blokad. Recydywiści muszą się liczyć z surowszym wymiarem kary. Istnieją jednak sposoby na ominięcie blokady. Użytkownik, na którego został nałożony shadowban, może spróbować wylogowania i ponownego zalogowania do konta lub ponownego zainstalowania aplikacji. Jeśli te patenty nie pomogą, jedynym wyjściem jest cierpliwe czekanie na zdjęcie blokady z konta.

Instagram jest doskonałym narzędziem marketingowym i świetnym sposobem na dotarcie do dużego grona odbiorców, jednak naruszanie regulaminu serwisu może skutecznie zahamować rozwój marki. Mając wiedzę, za jakie przewinienia Instagram blokuje swoich użytkowników, możesz bez ryzyka publikować popularne posty, które przyciągną do konta nowych obserwujących. Uniknięcie shadowbana na Instagramie wymaga jedynie świadomych działań i uczciwości wobec serwisu.

Autor tekstu: Katarzyna Czekalska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *