Kategorie
Wskazówki i ciekawostki

Czym jest błąd 404 i dlaczego się pojawia?

Znany scenariusz: W celu zasięgnięcia potrzebnych informacji, wpisujemy hasło w wyszukiwarce. Po chwili na ekranie pojawia się lista najtrafniejszych wyników. Czytamy opisy wyszukanych stron, wybieramy najbardziej interesującą, klikamy i… error 404. Obok ikonka rozpadającego się robota. O co chodzi?

Page not found – jak to rozumieć?

To niby proste – wystarczy wiedzieć, że kod 404 oznacza nieodnalezioną stronę. Można zadowolić się tą informacją i przeszukać inne miejsca w sieci, albo mimo wszystko spróbować dostać się do treści zawartych na stronie, której serwer nie znajduje. Kluczowa jest wiedza o tym, że istnieje kilka potencjalnych przyczyn takiego stanu rzeczy, a niektóre z nich są rozwiązywalne z poziomu użytkownika. Co do zasady nieodnalezienie strony oznacza po prostu, że w danym momencie nie jest ona dostępna. W nawiasie powinien znaleźć się dopisek, że za chwilę może być ponownie osiągalna.

Przyczyny błędu 404

Przed zapoznaniem się z najczęstszymi z nich należy zaznaczyć, że komunikat „page not found”, jak sama nazwa wskazuje, oznacza brak nawiązania przez przeglądarkę połączenia ze stroną, nie z serwerem. W przypadku serwera, wyświetlający się widok na ekranie na ogół nie zawiera kodu błędu, a jedynie ikonę informującą o trudnościach z łącznością i analogiczny napis „server not found”. To istotne z punktu widzenia różnicowania przyczyn i sposobach rozwiązywania nieprawidłowości.

Literówki w adresie i naprawy strony internetowej

Prozaiczny powód wystąpienia błędu 404 to pomyłka podczas ręcznego wpisywania adresu strony internetowej lub wybranie linka, który zawiera w sobie błędny zapis. Często są to po prostu przestawione litery lub znaki na klawiaturze, które na pierwszy rzut oka są do siebie podobne, np. myślnik i znak odejmowania.

Serwer może napotkać trudności w znalezieniu strony także wtedy, kiedy jest ona chwilowo w naprawie lub została poddana pracom konserwacyjnym. Problem jest przejściowy i trwa do czasu ukończenia modernizacji, która może być kwestią nawet kilku minut.

Usunięcie lub przeniesienie strony WWW

Jeśli poszukiwana strona internetowa została trwale usunięta, na ekranie również zobaczymy error 404. Nie inaczej będzie, jeśli strona została zwyczajnie przeniesiona, ale w nieodpowiedni sposób.

Zmieniając adres strony internetowej, przeglądarka musi być zaznajomiona z nowym indeksem istniejących już wcześniej treści. To samo dotyczy oprogramowania gromadzącego informacje o zawartości sieci, tzw. robotów indeksujących.

Przeczytaj również: Czym są algorytmy Google i jak działają?

Aby tak się stało, moderatorzy powinni wykonać przeniesienie 301. Pozwala ono na automatyczne przekierowanie użytkownika z nieaktualnego adresu, pod którym usiłuje znaleźć daną treść, do tego, pod którym istotnie ją znajdzie. W przeciwnym razie wyświetli się błąd 404, gdyż rejestrowanie zmian adresów stron WWW nie przebiega w intuicyjny sposób.

Wpływ złośliwego oprogramowania

Niemożność otwarcia strony WWW z informacją o błędzie może być też spowodowana zawirusowaniem sprzętu elektronicznego. Niektóre typy złośliwych programów mogą blokować sprawne poruszanie się w internecie, wyświetlając kody błędów zamiast zawartości istniejących stron. Próby ich otwarcia na kilku różnych urządzeniach są najszybszym sposobem na zweryfikowanie, czy powodem problemów może być obecność wirusów na jednym z nich.

Error 404 – co może zrobić użytkownik?

Widząc komunikat o nieznalezieniu strony, trudno choćby domniemywać, co jest tego przyczyną. Zanim zdecydujemy się na odwiedziny innych adresów URL, możemy spróbować poszukać rozwiązania. W tym celu należy:

  • sprawdzić, czy w adresie strony nie ma literówek;
  • odczekać i spróbować ponownie wejść na stronę;
  • usunąć pliki cookies, które zachowują informacje z sesji przeglądania zasobów sieci;
  • wykonać skan urządzenia za pomocą programów antywirusowych.

Jeśli problem z wyświetleniem strony WWW leży po stronie użytkownika, z pewnością uda się go rozwiązać.

Informacja o błędzie 404 – podsumowanie

Ten typ błędu jest jednym z wielu mogących pojawiać się podczas korzystania z przeglądarki internetowej. Występuje często i może leżeć po stronie użytkownika – jest wtedy łatwo usuwalny. Może też demaskować nieprawidłowe działanie urządzeń elektronicznych. Za każdym razem warto poświęcić chwilę na jego analizę.

Autor tekstu: Karolina Kacianowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *