Kategorie
Copywriting

Błędy w copywritingu popełniane najczęściej

Czy Twoje teksty nie do końca spełniają oczekiwania? A może popełniasz błędy, których nie jesteś świadomy? Przeczytaj krótki poradnik dla początkujących w tym zawodzie, a dowiesz się jak uniknąć najczęściej pojawiające się błędy w copywritingu.

Czy bez czytania nie ma dobrego pisania?

Na początku przypomnijmy sobie, czym zajmuje się copywriter. W prostym ujęciu zawodowo pisze treści na zlecenie, od niewielkich tekstów zapleczowych, przez opisy produktów, aż po rozbudowane artykuły blogowe czy specjalistyczne. Teksty stworzone przez copywritera to suma wypadkowa przeczytanych przez niego artykułów i książek. Aby dobrze pisać teksty i unikać pojawiających się błędów w copywritingu, to czytanie pomaga ulepszyć warsztat pisarski. Oddawanie się lekturze wzbogaca słownictwo i uczy używania poprawnej polszczyzny.

Trzy błędy w copywritingu  – poznaj zmory, które najczęściej odwiedzają copywritera

Błędy stylistyczne i językowe

Poprawna ortografia i stylistyka to w pracy copywritera podstawowe wymaganie. I nie chodzi tu tylko o zagadnienia przyswojone przed ukończeniem szkoły średniej czy studiów. Jak każdy język, również i nasz rodzimy ulega nieustannym zmianom. Pojawiają się nowe określenia, które mogą sprawiać trudności w formie pisanej. Dlatego na bieżącą warto informacje czerpać z potwierdzonych źródeł, słowników.

Do częstych błędów językowych i stylistycznych zaliczymy:

  • przecinki – umiejscowione niewłaściwie lub ich brak,
  • przymiotniki – barwny język w przymiotniki utrudnia koncentrację odbiorcy na sednie treści,
  • stosowanie strony biernej, aby tekst wyglądał profesjonalnie;)
  • błędy w budowie zdania,
  • tytuł i nagłówki – poświęcenie im małej uwagi.

Błędy w copywritingu – brak researchu

Pomijanie researchu to zatem kolejne z uchybień, które zdarzają się w pracy copywritera. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi tu o pomijanie w pracy nad tekstem jego analizy, badania treści. Poszukiwanie ciekawych zagadnień, które wpisują się w tematykę przygotowywanej treści, znacznie podnosi jego jakość. Stosując research mamy możliwość stworzyć tekst ciekawy i wartościowy. A o to chodzi w copywritingu.

Pojęcie researchu obejmuje także poddanie stworzonego tekstu analizie. Zdarza się, że frazy kluczowe zostają umieszczone w tekście w dużym zagęszczeniu. Będzie to bez wątpienia przyczyna pomijanie tekstu przez algorytmy wyszukiwarek internetowych. Właściwe rozmieszczenie słów kluczowych, jak już wiemy, znacznie podnosi wartość tekstu. Warto poddać analizie sens umieszczenia fraz kluczowych.

Pisanie treści tylko pod SEO

Tworzenie tekstu powinno być więc równowagą pomiędzy pisaniem dla algorytmów, a dla człowieka. Przede wszystkim, treści stworzone ściśle pod wymogi SEO mogą być niezrozumiałe dla użytkownika Internetu. Ważne jest opracowania strategii copywriterskiej, która pomoże w określeniu wymagań, które należy spełnić przy tworzeniu danej treści. Nie bez znaczenia jest grupa docelowa, do której dany tekst ma dotrzeć. Inaczej stworzymy treść dla osób fachowo zajmującej się daną dziedziną, bo tu możemy użyć fachowego słownictwa, a inaczej napiszemy tekst do grupy użytkowników, która nie posiada wiedzy specjalistycznej.

Strategie marketingowe często obejmują więc swoim zakresem pisanie treści do Internetu. Na każdym etapie rozwoju w tym zawodzie warto przyjrzeć się w wykonywanej pracy z punktu widzenia obserwatora. Podsumowując, chłodnym okiem należy wyciągnąć wnioski i poprawić ewentualne błędy w copywritingu. Z pewnością tworzone treści podniosą swoją wartość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *