Kategorie
Content

Content moderator – kim jest i czym się zajmuje?

Zastanawialiście się kiedyś, kto zarządza treścią na stronie? To zadanie z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Praca ta wymaga szybkiego czasu reakcji, a jej cele jest utrzymanie porządku w Internecie. W dzisiejszym artykule dowiecie się, kim jest content moderator i na czym polega jego praca. Zapraszamy!

Content moderator – kto to?

Chyba jedną z najpopularniejszych funkcji na mediach społecznościowych jest komentowanie. Możliwość prowadzenia dyskusji cieszy się niezwykłą popularnością wśród użytkowników. Oczywiście możliwość podzielenia się swoimi myślami ze światem dostępna jest również na forach lub na grupach na Facebooku w postaci postów.

Niestety niektórzy użytkownicy lubią nadużywać wolności słowa. Czasami prowadzi to do powstania spamu, niekulturalnej dyskusji polegającej na pisaniu wulgaryzmów lub wyzwisk lub to tzw. trollingu.

Dlatego właśnie potrzebny jest content moderator, który będzie zarządzał treścią na stronie i pilnował przestrzegania netykiety przez użytkowników.

Głównym zadaniem takiej osoby jest „podwyższenie poziomu konwersacji”. Zatem content moderator przegląda treści, edytuje, cenzuruje bądź usuwa wpisy oraz dba o poprawność językową.

Ciekawostka: to kolejny zawód ze słowem „content” w nazwie. Inne zawody to:

  • content specialist,
  • content manager.

Na czym polega praca content moderatora?

Na grupach na Facebooku content moderatorami najczęściej są osoby z długim stażem, które często się udzielają w dyskusjach i rzetelnie pięły się w hierarchii grupy. Analogiczne – na forach taką funkcję najczęściej pełnią najaktywniejsi forumowicze.

Jednak na profesjonalnych stronach content moderatorami są najczęściej profesjonalni copywriterzy, ghostwriterzy i content writerzy, którzy moderację mają wpisaną w zakres obowiązków.

Content moderator należy do dynamicznie rozwijających się zawodów, zatem nie powstały jeszcze sztywne zasady dotyczące tej dziedziny. Kompetencje, jakie powinna posiadać osoba wykonująca ten zawód, również będą się różnić w zależności od obszaru, w jakim ma się poruszać (czy to będzie grupa na Facebooku, czy strona o międzynarodowym zasięgu).

Możemy wyróżnić z pewnością jedną umiejętność, którą powinien posiadać każdy content moderator – znajomość zasad językowych. Często moderatorzy to osoby, które ukończyły studia filologiczne, zatem możemy śmiało założyć, że mogą pochwalić się bogatym warsztatem pisarskim.

Co więcej, możemy śmiało powiedzieć, że praca content moderatora będzie zyskiwać na znaczeniu. Obecnie to Internet jest najpopularniejszym miejscem prowadzenia dyskusji. Na przestrzeni ostatnich kilku lat społeczeństwo zaczęło dążyć do zachowania kultury wypowiedzi również w sieci.

Podsumowanie

  • Content moderator to osoba, która zarządza treścią na stronie i pilnuje przestrzegania netykiety przez użytkowników.
  • Content moderatorem może zostać każdy, jednak potrzebna jest wybitna znajomość zasad językowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *