Stoisz przed koniecznością pracy z domu? Chciałbyś zorganizować własny kącik, żeby komfortowo oddawać się wypełnianiu swoich obowiązków? Nic prostszego! Poznaj praktyczne porady, jak sprawić, aby domowe biuro było miłe i funkcjonalne, żeby stało się Twoim ulubionym miejscem, które doda godzinom pracy uroku. Słowo się rzekło, kobyłka u płotu. Zapraszam do lektury.
Niech domowe biuro będzie miejscem oddzielnym i świętym
Aby pracować efektywnie, musisz mieć poczucie pewnej odrębności. Biurko możesz zatem wstawić w róg pokoju, ukryć za ażurowym regałem czy umieścić we wnęce. Przekraczanie strefy pracy powinno przenosić Cię w świat zawodowych priorytetów, gdzie nie będziesz zasypiał gruszek w popiele. Wówczas wszelkie pokusy, które mogłyby odciągać Twoją uwagę, pójdą na bok.
Potraktuj zatem mały gabinet w domu jak świątynię kreatywności. Niech oprócz biurka i krzesła zagości tam nowoczesny planer lub tablica korkowa, na których wyszczególnisz swoje zadania. W tworzeniu planu pracy pomogą Ci również samoprzylepne karteczki, ścienny kalendarz i kolorowe zakreślacze. Zadbaj także o obecność organizerów i stojaków na dokumenty – dzięki nim nic Ci się nie zawieruszy i wszystko będziesz mieć pod ręką.
W domowym biurze zadbaj o odpowiednią postawę ciała
Dobre zorganizowanie domowego biura oznacza troskę o kręgosłup. Zaopatrz się w wygodne meble. Osoba dorosła powinna mieć biurko liczące sobie co najmniej 130 cm szerokości i ok. 85 cm głębokości. Niektórzy wręcz twierdzą, że im większe biurko, tym lepiej, bo pomieści wszystkie szpargały. Jeśli chodzi o wysokość mebla, jego pulpit nie powinien znajdować się niżej niż 72-75 cm. Osoby wysokie mogą potrzebować nawet 80-85 cm.
Przeczytaj również: Pisanie tekstów – czy to dobry sposób na zarobek?
Krzesło musi być wygodne i odpowiednio wyprofilowane, tak aby z łatwością dopasowało się do sylwetki i pozwoliło Ci utrzymać prawidłową postawę ciała. Powinno być także wyposażone w podłokietniki oraz regulację wysokości i kąta nachylenia siedziska. Siedzisko ustaw tak, aby znajdowały się mniej więcej na wysokości blatu biurka. Jeżeli siedząc przy biurku, masz proste plecy, ręce swobodnie oparte o blat, a stopy o podłogę, to znaczy, że osiągnąłeś wzorowe ułożenie ciała.
Górna krawędź ekranu powinna znajdować się na linii wzroku, dlatego jeśli pracujesz przed laptopem, zaopatrz się w specjalną podstawkę. Przyda Ci się także dodatkowo myszka i bezprzewodowa klawiatura.
Oświetlenie domowego biura
Domowe biuro powinno być zorganizowane jak najbliżej źródła światła dziennego. Współcześnie większość pracy wykonujemy przy komputerze, jednak zwracaj uwagę, aby podczas sporządzania notatek nie zasłaniać sobie dłonią dopływu światła. Jeśli jesteś praworęczny, biurko postaraj się postawić do okna lewym bokiem. Jeżeli piszesz lewą ręką, postaw mebel do okna prawym bokiem.
Warto także zainwestować w odpowiednie oświetlenie sztuczne – oświetlenie główne oraz lampy stojące i biurkowe. Najlepiej sprawdzą się te o barwie chłodnej, ponieważ dobrze wpływają na koncentrację i skupienie uwagi. W przypadku kącika do pracy niezbędna jest lampka biurkowa o regulowanym ramieniu. Taki model pozwala na ustawienie odpowiedniej odległości pomiędzy pulpitem biurka a źródłem światła. Pamiętaj, że prawidłowy dystans oscyluje wokół 35-50 cm. A co z żarówką? Postaw na źródło światła typu LED, którego temperatura barwowa waha się pomiędzy 4000 a 5000 K. Dzięki temu możesz liczyć na światło o naturalnym, subtelnym odcieniu, które nie będzie męczyć wzroku.
Zadbaj o odpowiednią kolorystykę domowego biura
Dobór kolorów to szalenie istotny aspekt w kontekście aranżacji domowego biura. Pamiętaj, że kolory potrafią doskonale wpływać na naszą koncentrację, mogą także pobudzać do kreatywnego działania bądź wyciszać. W Twoim home office najlepiej sprawdzi się zasada 70/20/10. Oznacza to, że 70% kolorystyki powinien stanowić neutralny kolor bazowy (najlepiej biel), natomiast 20% – nieco żywszy ocień uzupełniający, np. subtelny błękit, róż czy zieleń. Do tego warto dobrać barwne kontrasty stanowiące 10% kolorystycznego zestawienia – czerń, czerwień lub fuksję. Te ostatnie dodadzą całości przyjemnego pazura i rozbudzą twórcze myślenie. Takie tonalne proporcje pomogą Ci w zaaranżowaniu harmonijnej przestrzeni domowego biura – pobudzającej twórczo i jednocześnie neutralnej dla wzroku.
Rośliny w domowym biurze
Zielony kolor pomaga się wyciszyć, uspokoić i zrelaksować. Ma doskonały wpływ na nasze samopoczucie i daje ukojenie zmęczonym oczom. Doskonałym rozwiązaniem jest więc wyposażenie domowego biura w kilka roślin doniczkowych. Kwiaty to zdecydowanie dobry pomysł. Oczyszczają i jonizują powietrze, a ponadto dobrze wpływają na nastrój domowników.
Dodatki w domowym biurze
Dobrym pomysłem będzie umieszczenie przedmiotów, które wywołują u Ciebie miłe wspomnienia. Mogą to być niewielkie gadżety, ulubiony kubek, zdjęcia bliskich osób w pięknych ramkach. Pomocny okaże się także plakat lub kolorowy obraz zawieszony bezpośrednio nad biurkiem, abyś mógł przenieść wzrok z komputera.
Podsumowanie
- Jeżeli nie dysponujesz osobnym pomieszczeniem, to przynajmniej uczyń z domowego biura miejsce oddzielne kojarzące się z obowiązkami.
- W domowym biurze kluczowe są; odpowiednia postawa ciała, oświetlenie, kolorystyka i roślinność.
Autor tekstu: Karol Żandarski