Copywriterzy stale walczą o pozycję w wynikach wyszukiwania. E-A-T jest jednym z algorytmów, które odpowiadają za wyświetlanie wartościowej treści na pierwszych stronach. Jak wytyczne E-A-T wpływają na widoczność Twojej strony? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
E-A-T, czyli głodny wiarygodnych treści
Twórcy Google stale aktualizują swoją wyszukiwarkę, dążąc do zapewnienia jak największych dogodności dla swoich użytkowników. Dbają o udoskonalanie czynników weryfikacji zawartości stron, aby każdy konsument poświęcał jak najmniej czasu na wyszukiwanie wartościowych treści.
Akronim E-A-T oznacza Expertise – Authoritativeness – Trustworthiness. Są to trzy podstawowe wskaźniki jakościowe witryn. Ekspertyza oznacza biegłość w danym temacie, specjalizację, doświadczenie gwarantujące, że twórcy strony zamieszczają na niej merytoryczne treści. Autorytatywność, czyli w tym kontekście miarodajność i bezapelacyjność, oraz ostatnie – wiarygodność. Te trzy parametry określają cechy, którymi powinna charakteryzować się witryna internetowa, by osiągać wysokie pozycje w rankingach Google. Na ich podstawie wyszukiwarka ocenia wartości, które prezentują treści zamieszczane w Internecie.
Co musisz wiedzieć, by dostać jak najlepszą ocenę swojej witryny?
Algorytm E-A-T jest częścią wytycznych, które są brane pod uwagę w raporcie dostarczanym bezpośrednio od Google. Czynniki rankingowe składają się na ostateczny wynik, tzw. PQ – Page Quality (pol. Jakości strony). Wytyczne, które warunkują wysokiej jakości content to:
- Cel strony – jest to bez wątpienia podstawowy parametr, który wpływa na jakość witryny internetowej. Zawartość oraz grafika, architektura strony musi odzwierciedlać jej początkowy cel. Czy będzie mieć charakter rozrywkowy, usługowy, informacyjny lub inny – to zależy od tego, czym się zajmujesz.
- E-A-T – szczegóły wspomnianego algorytmu przeczytasz poniżej.
- Main Content, MC (jakość oraz ilość głównej zawartości) – jest to dowolna treść na stronie, która wpływa na osiągnięcie założonego celu naszej witryny. Może to być artykuł, film, recenzja, obraz, komentarz. Istotne, by charakteryzowała się parametrami E-A-T, które wpłyną na pozyskiwanie zaufania wśród konsumentów.
- Supplementary Content – są to treści przyczyniające się do lepszych doznań użytkowników, lecz nie wpływają na realizowanie nadrzędnego celu strony. Można opisać je jako wsparcie dla głównego contentu, zwiększające komfort i ulepszając nawigację podczas przebywania na witrynie.
- Informacje o twórcy strony i głównej zawartości, zachęcające do dalszego korzystania z witryny
- Reputacja witryny
Jak tworzyć zgodnie z E-A-T?
Przede wszystkim zastanów się dokładnie, co ma przekazać Twoja strona. Jaki jest jej cel? Ważnym pojęciem jest tu cornerstone content, który jest swoistym fundamentem strony. Świadome stosowanie się do treści cornerstone pozwoli Ci na dalszy rozwój strony, związany z jej pierwotnym, kluczowym celem.
Przede wszystkim potraktuj E-A-T jako podstawową wytyczną wskazującą Ci sposób kreowania i dostarczania zawartości. Zależnie od tematyki contentu, działania mogą się znacząco różnić. Strona związana więc z zagadnieniami medycznymi, finansowymi lub prawnymi powinna zawsze dbać o najlepszą jakość źródeł i specjalistów danej dziedziny. Dzięki temu zwiększasz ekspertyzę strony i jej autorytatywność – to już dwa z trzech podstawowych parametrów. Jeśli Twoja witryna jest poświęcona rozrywce, nie musisz zawierać na niej profesjonalnych bibliografii. W tej sytuacji na scenę wkracza trzeci czynnik – wiarygodność. Budujesz zatem swoją markę osobistą, rozpowszechniając udostępniane treści i zatrzymując czytelników na dłużej. To z pewnością wpływa na pozyskanie renomy wśród konkretnej niszy, do której kierujesz swoją witrynę.
Podsumowanie
Podsumowując, E-A-T weryfikuje i dostarcza raporty witryn internetowych charakteryzujących się wysoką jakością zawartości. Google na bieżąco usprawnia swoje kryteria oceny wartości strony, dlatego musisz zadbać o oryginalność i merytoryczność swoich treści. Znajomość kluczowych czynników rankingowych pozwoli Ci więc na przebicie się z własną witryną wśród licznej konkurencji.