Zarówno w domu, jak i w biurze korzystamy na co dzień z foteli. Znajdziemy je również w pokoju dziecięcym. Nie każdy fotel będzie jednak odpowiedni. Warto dowiedzieć się, jak dobrać idealny fotel do pracy, by uniknąć przeciążenia kręgosłupa i innych dolegliwości bólowych. Należy z największą dbałością dobrać elementy biurowe, z którymi pracujemy wiele godzin każdego dnia.
Fotel do pracy: elementy, na które warto zwrócić uwagę
Nigdy nie wybierajmy fotela do pracy przy komputerze pod względem wyglądu. Jest on rzeczą drugorzędną, mimo że zazwyczaj bardzo ważną dla najmłodszych użytkowników. Współczesne fotele posiadają różnorakie funkcje, z którymi warto się zapoznać przed zakupem i wybrać te, które uważamy dla nas za dobre. Pamiętajmy jednak, że niekoniecznie potrzebujemy wszystkich dostępnych na rynku funkcji.
Przeczytaj także: Zasada odwróconej piramidy – jak stosować ją w tekście?
Możemy się spotkać z następującymi funkcjami dodatkowymi foteli do pracy biurowej:
- dodatkowe poduszki,
- boczne oparcia na łokcie,
- możliwość położenia fotela na płasko w celu odpoczynku,
- możliwość kołysania się na fotelu,
- materiał zapewniający swobodny przepływ powietrza,
- zagłówek,
- kółka,
- podstawka pod stopy,
- duży zakres ustawień wysokości siedziska i położenia oparcia.
Fotel powinien być ergonomiczny
Fotel do pracy przy komputerze powinna cechować wysoka ergonomiczność, czyli powinien być on przystosowany do swobodnej i zdrowej pracy w określonych warunkach. Długotrwała pozycja siedząca, sama w sobie, nie jest zbyt zdrowa, jeśli jednak zakupimy odpowiedni fotel, możemy znacznie odciążyć organizm. Specjaliści od ergonomii w odpowiedni sposób projektują fotele do pracy, aby jak najbardziej odpowiadały fizjologii naszego organizmu. Dobry fotel to także większa przyjemność spędzania w nim czasu, a więc większe zadowolenie pracownika i lepsza wydajność jego pracy.
Fizjologia zdrowego siedzenia
Fotel do pracy przy komputerze najlepiej zakupić w sklepie stacjonarnym, gdzie możemy go wypróbować i sprawdzić, czy siedzimy na nim zgodnie z potrzebami naszego organizmu. Przede wszystkim dolny odcinek kręgosłupa musi być dobrze podparty przez oparcie fotela. Warto więc sprawdzić, czy nie znajduje się ono zbyt wysoko lub nisko do naszego wzrostu. Zapewnia to stabilizację kręgosłupa w odpowiednim położeniu.
Fotel nie może mieć również zbyt długiego siedzenia, ponieważ wtedy nie pozwoli na swobodne zgięcie nóg pod kątem prostym. Wiele modeli współcześnie ma możliwość dopasowania położenia oparcia, również z możliwością skracania i wydłużania siedziska.
Dodatkową rzeczą, wspierającą zdrowe fizjologiczne siedzenie, są podnóżki lub podstawki pod stopy. Nogi powinny być swobodnie oparte na podłożu podczas siedzenia, nie mogą zwisać ani być podniesione. Gdy siedzimy na fotelu, nasza pozycja powinna być lekko odchylona w tył.
Dlaczego warto rozsądnie wybierać fotel do pracy?
Spędzamy na nim wiele czasu. Właściwe dobranie ustrzeże nas przed wieloma skutkami ubocznymi takimi jak: zesztywnienie karku, zaburzenia siły mięśniowej czy nieprawidłowa postawa, cechująca się powstaniem garbu. To nie dzieje się od razu, pracujemy na te dolegliwości latami. Wybierajmy więc mądrze, bo lepiej zapobiegać, niż później leczyć.
Autor tekstu: Anna Biolik