Praca zdalna zdobywa coraz większą popularność, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Wykonywanie obowiązków zawodowych w domowym zaciszu wymaga stworzenia domowego biura. Jak zatem zaaranżować gabinet w domu, aby spełniał swoją funkcję? Jeśli nadal nie masz pomysłu jak to zrobić, ten artykuł zaadresowany jest do Ciebie.
Gabinet w domu Twoją przestrzenią
Idealnym rozwiązaniem jest zorganizowanie wygodnego miejsca pracy w oddzielnym pomieszczeniu. Wybierzmy takie, które w miarę możliwości oddalone jest od hałasu i zgiełku, a w ciągu dnia wpada do niego dostateczna ilość światła słonecznego.
W przypadku, gdy nie możemy wygospodarować osobnego pomieszczenia, szereg możliwości daje nam otwarta przestrzeń, czyli salon lub pokój dzienny z aneksem kuchennym. Wystarczy, że przedzielimy ją regałem z książkami lub ścianką działową. Ważne jest wyodrębnienie stref, przy jednoczesnym utrzymaniu stylistyki i kompozycji.
Instrukcja, jak urządzić pokój do pracy w domu
Na optymalny pokój do pracy w domu składa się kilka elementów. Poniżej, w podpunktach, opiszemy każdy z nich. Stworzenie odpowiednich warunków do pracy, korzystnie wpłynie na Twoją efektywność, a w rezultacie przełoży się na ogólną satysfakcję. Zacznijmy, krok po kroku tworzyć Twój gabinet do pracy!
- Umeblowanie
Krzesło biurowe to mebel, na którym zdecydowanie nie opłaca się oszczędzać, szczególnie jeśli każdego dnia będziesz na nim spędzać kilka godzin. Fotel biurowy powinien mieć wyprofilowane oparcie i regulowane podłokietniki. Ponadto, warto postawić na krzesło obrotowe, wyposażone w kółka, zapewniające mobilność. Kolejny użyteczny element to dźwignia, pozwalająca na regulowanie wysokości siedziska.
Co więcej, z Twoim komfortowym krzesłem biurowym powinno współgrać wygodne biurko. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
- Wysokość biurka – optymalna wysokość blatu pozwoli Ci zachować prawidłową pozycję podczas siedzenia,
- wielkość blatu – znajdź miejsce na laptopa, sterty dokumentów oraz kubek z kawą,
- kompatybilność – biurko powinno współgrać z dodatkowymi urządzeniami, takimi jak podstawka pod laptopa, podstawka pod monitor lub drukarka.
- Oświetlenie
Ustaw swoje wygodne biurko możliwie, jak najbliżej okna. Naturalne światło dzienne ma znaczący wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jednocześnie, zadbaj o odpowiedni dobór oświetlenia w miejscu pracy. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór neutralnego odcienia, najbardziej zbliżonego do naturalnego światła słonecznego.
Przeczytaj także: Co to jest mapa myśli i jak ją stworzyć?
Prawidłowe oświetlenie miejsca pracy powinno składać się z dwóch źródeł światła: głównego i kierunkowego, zapewniającego punktowe światło. Warto zainwestować w lampę biurkową, z możliwością regulacji, która zapewni zmianę kierunku światła lub kąta nachylenia.
Dodatkowo, zwróć uwagę na moc oświetlenia, którą zapewni żarówka o mocy 60W (500 lumenów). A gdy decydujesz się na oświetlenie LED, pobierające mniej energii elektrycznej, a produkujące więcej światła, dopilnuj by miało ono jasność około 400 lumenów.
- Nie zapomnij o detalach!
Aby Twój gabinet w domu był spokojnym miejscem, w którym możesz się skupić, zaaranżuj go tak, byś czuł się w nim komfortowo. Zadbaj o odpowiedni kolor ścian. Delikatne odcienie beżu, jasne brązy, biel lub szarość, pobudzają twórcze myślenie i nie działają rozpraszająco.
Kolejny składnik to rośliny doniczkowe. Oprócz tego, że kwiaty doniczkowe stanowią ciekawy i przytulny element dekoracyjny, jednocześnie wpływają na nas kojąco i relaksacyjnie. Potwierdzają to badania naukowe zgodnie, z którymi rośliny w biurze pozytywnie wpływają na zdrowie i wydajność pracowników.
Dodatkowo, aby uniknąć nieładu i dezorganizacji zainwestuj w półki i regały. Możesz ustawić na nich segregatory i pudełka, które pomogą Ci zorganizować miejsce pracy i uniknąć bałaganu.
Mam gabinet w domu, i co dalej?
Organizacja miejsca pracy przekłada się na naszą wydajność i efektywność. Aby jeszcze bardziej zachęcić Cię do prawidłowej aranżacji gabinetu w domu, warto zadać pytanie brzmiące: jakie korzyści płyną z takiego działania?
Niewątpliwe, odpowiednio urządzone biuro przyczynia się do zwiększenia poziomu Twojej koncentracji. Niewygodne krzesło, za niskie biurko lub krzykliwy kolor ścian nie odwracają Twojej uwagi od obowiązków.
W Twoim biurowym kąciku, szybko i skutecznie wypracujesz rutynę pracy. Twój mózg zacznie kojarzyć to miejsce z wykonywanymi obowiązkami i automatycznie włączy tryb działania, gdy zasiądziesz za biurkiem.
Ostatecznie, właściwe umeblowanie i udekorowanie biura przełoży się na naszą wydajność. Z pewnością zauważysz dobroczynny wpływ tych elementów na Twoją ocenę ze strony pracodawcy. A gdy prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś freelancerem, stwierdzisz, że jesteś bardziej produktywny w odpowiednio zaaranżowanym pomieszczeniu.
Pokój do pracy w domu – podsumujmy
Praca z domu może być naprawdę komfortowa i efektywna, jeśli wygospodarujesz dla siebie odpowiednią przestrzeń i zaaranżujesz ją zgodnie z powyższymi wskazówkami. Gabinet w domu sprawi, że zyskasz więcej wolnego czasu i swobody w jego zaplanowaniu.
Autor tekstu: Patrycja Majewska