Kategorie
Wskazówki i ciekawostki

Jak napisać CV? Co powinno zawierać dobre CV?

W życiu każdego człowieka przychodzi moment, kiedy musi wkroczyć w dorosłe życie i znaleźć pierwszą poważną pracę. Nie inaczej było w przypadku Marity. Skończyła właśnie studia i natrafiła w sieci na ofertę płatnego stażu w radiu. Postanowiła, że spróbuje. Przed nią trudne zadanie – napisanie CV. Czy faktycznie takie trudne? Niekoniecznie!

Dlaczego warto zadbać o dobrze napisane CV?

Jest to niejako podstawowa wizytówka kandydata, niezbędna w procesie rekrutacyjnym. Zawiera wszelkie niezbędne informacje na temat wykształcenia, doświadczenia, a także zainteresowań, dzięki czemu pracodawca może zapoznać się z sylwetką aplikanta jeszcze przed zaproszeniem go na rozmowę kwalifikacyjną. Coraz częściej odchodzi się od pisania listów motywacyjnych, dlatego tak ważne jest, by wyróżnić się poprzez życiorys.

Jak napisać dobre CV? – wymogi techniczne

Wróćmy do naszej bohaterki. O czym powinna pamiętać przed przystąpieniem do tworzenia dokumentu?

1.     Zwięzłość i dopasowanie do profilu pracy

Nie jest koniecznym podawanie wszystkich informacji na swój temat, wręcz może być to niewskazane. Przyjmuje się, że dobre CV zajmuje średnio stronę A4 – im mniej tekstu, tym lepiej. Warto ograniczyć się zatem wyłącznie do danych związanych ze stanowiskiem, na które aplikujemy. Marita stara się o pracę w radiu, więc raczej nie będzie skupiać się na sezonowej pracy kelnerki w wakacje, tylko podkreśli praktyki studenckie w lokalnej rozgłośni.

2.     Korzystanie z generatorów

W sieci dostępnych jest mnóstwo narzędzi do tworzenia CV. Za większość z nich trzeba dodatkowo płacić, jednak są i darmowe opcje, takie jak aplikacja Canva (zawiera mnóstwo niestandardowych szablonów) czy kreator na stronie pracuj.pl. Dokument stworzony w takim programie wygląda bardziej przejrzyście i profesjonalnie niż w zwykłym edytorze tekstu.

3.     Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych

Jest obowiązkowym elementem, bez którego żadne CV nie zostanie wzięte pod uwagę w dalszej rekrutacji. Umieszcza się ją na końcu życiorysu, a przed odręcznym podpisem, przykładowo:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko”.

Przeczytaj również: Posty na Facebooku – jak pisać najlepsze?

Co powinno zawierać dobre CV? – wymogi merytoryczne

Skoro Marita już wie, jak wygląda jej życiorys od strony formalnej, to czas wziąć się do pisania. Jakie dokładnie elementy powinna zawrzeć?

1.     Zdjęcie

Niektórzy odchodzą od umieszczania fotografii w CV, jednak jest ona dobrym urozmaiceniem – z mimiki można wiele wyczytać. Nie może być to selfie z wakacji, należy zadbać o odpowiednie, neutralne tło i własną prezencję. Marita wybiera więc jedno ze zdjęć z jesiennej sesji – patrzy prosto w obiektyw, ubrana w zwykły płaszcz.

2.     Dane osobowe

Najbardziej podstawowe informacje, takie jak imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, numer telefonu, adres e-mail i data urodzenia. Umożliwiają one późniejszy kontakt z kandydatem.

3.     Wykształcenie

Rozpoczynamy od „najświeższego” etapu edukacji – w przypadku naszej bohaterki będą to studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Szkołę średnią podajemy rzadko, zazwyczaj wtedy, gdy jej profil ma znaczenie w poszukiwanej pracy.

4.     Doświadczenie zawodowe, kursy i szkolenia

Uwzględniamy to, co jest istotne z punktu widzenia ogłoszenia. Oprócz praktyk, Marita wspomina też o szkoleniach odbytych w Polskim Radiu.

5.     Umiejętności

Zaliczamy do nich umiejętności twarde, wyuczone – takie jak obsługa programów komputerowych czy znajomość języków obcych – oraz miękkie, związane z naszą osobowością, na przykład kreatywność i dobra organizacja czasu. Nie ograniczajmy się do pojedynczych haseł, piszmy konkretnie o naszych mocnych stronach. W przypadku Marity będzie to angielski zaawansowany i nadzorowanie pracy grupowej.

6.     Zainteresowania

To one dają nam największe pole do wyróżnienia się na tle innych kandydatów. Tutaj również, jak w przypadku umiejętności, trzeba używać ciekawej alternatywy dla ogólników. Marita poda więc muzykę poważną czy kinematografię lat 90.

Każde CV zamyka wspomniana wcześniej klauzula o przetwarzaniu danych osobowych.

Jak napisać dobre CV? – podsumowanie

Okazuje się, że nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy pisać konkretnie i zgodnie z prawdą, by zainteresować potencjalnego pracodawcę i dostać wymarzoną pracę.

Autor tekstu: Marta Stawiarska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *