Oferta handlowa to istotny z punktu widzenia handlowego dokument. Warto przyjrzeć się ofercie, którą prezentujesz swoim obecnym i potencjalnym klientom. Dobrze skonstruowana może przełożyć się na zawarcie umowy kupna-sprzedaży. Jak zatem napisać ofertę handlową? Z nami stworzysz skrojoną na Twoją miarę ofertę handlową!
Jak napisać ofertę handlową – najważniejsze informacje
Oferta handlowa zawiera informacje niezbędne do zawarcia w kolejnym kroku umowy kupna-sprzedaży. Przedstawiasz swojemu klientowi warunki nabycia Twojego produktu lub usługi. Zwykle im więcej szczegółów, tym mniej wątpliwości i czasu zmarnowanego na ich rozwianie.
Jak zatem napisać ofertę handlową, żeby zachęcić potencjalnego nabywcę do wybrania Twojej propozycji spośród dziesiątek, jeśli nie setek innych?
Co powinna zawierać oferta handlowa?
Nie ma jednego uniwersalnego wzoru formularz oferty. Wiele zależy od branży, specyfiki produktu/usługi. Możemy jedynie przedstawić Ci najczęściej wymieniane pozycje, które dostosujesz pod siebie.
Struktura oferty handlowej powinna wyglądać np. tak:
- tytuł (adresat powinien wiedzieć, z czym zaraz się zapozna);
- opis Twojej działalności (przybliż oferentowi zakres swoich działań/prac);
- wycena (konkretna kwota lub zakres cen, przy złożonym zamówieniu warto wyszczególnić, co wpływa na finalną kwotę – klient chce wiedzieć, za co dokładnie będzie płacił);
- przebieg realizacji (termin, dostawa);
- forma płatności (wraz z terminem);
- kontakt do Ciebie.
Napisać indywidualną ofertę czy korzystać z gotowego formularza?
To podstawowe pytanie wielu początkujących przedsiębiorców. Internet oferuje tyle gotowych wzorów do pobrania, że zastanawiamy się, czy jest sens pracować nad własnym dokumentem. Nie wybierzemy za Ciebie, natomiast możemy przedstawić Ci wady i zalety 3 najpopularniejszych rozwiązań.
Oferta od podstaw
W tym wypadku decydujesz się na w pełni zindywidualizowaną ofertę handlową, która może okazać się wysoce skuteczna – będzie wszak spełniać wymagania Twoich klientów. Wadą tego rozwiązania okazuje się duży nakład czasu i środków, ponieważ stworzenie takiego dokumentu nie jest ani tanie, ani szybkie.
Wzór z internetu
To najmniej kosztowne rozwiązanie, ponieważ najczęściej wzory ofert handlowych są dostępne w sieci nieodpłatnie. Nie musisz marnować czasu na tworzenie od zera własnej oferty. Jednak w tym wypadku decydujesz się na dokument, który niekoniecznie będzie w pełni spełniać Twoje oczekiwania, nie będzie czasu ani możliwości na dokonywanie korekt czy zmian. Źle dobrany wzór może przynieść więcej szkód niż korzyści.
Własny szablon
To rozwiązanie pozwoli Ci zaoszczędzić czas w przyszłości. Ściągasz dostępne wzory i dostosowujesz w zależności od potrzeb. Jeden szablon do oferty dla osoby prywatnej, inny wzór dla instytucji, kolejny – organizacji publicznych itp. Wadą tego pomysłu jest konieczność szukania z iluś wzorów dokumentów, aby znaleźć odpowiedni.
Jak napisać ofertę handlową – podsumowanie
Podsumowując, jeżeli nie wiesz, jak napisać ofertę handlową, zdecyduj się na pobranie gotowego wzoru z internetu. Możesz także, bazując na szablonie, stworzyć bardziej indywidualny formularz oferty. Dokument powinien zawierać więc kilka istotnych informacji, które spisaliśmy w niniejszym artykule. Zadbaj też o odpowiednią szatę graficzną oraz przejrzystość. Dobrze przygotowana oferta stanowi zatem Twoją wizytówkę.