Kategorie
Wskazówki i ciekawostki

Kod QR – jak działa i do czego służy?

Na pewno już niejednokrotnie spotkałeś się z kodami QR, czyli takimi biało-czarnymi pikselami tworzącymi nierównomierny kwadrat. W dzisiejszej dobie technologii są one bardzo praktyczne i wygodne w użytkowaniu. Lecz jak to właściwie działa i jaki jest tego cel?

Czym właściwie jest kod QR?

Zacznijmy sobie od początku. Kod QR, czyli w skrócie quick response, jest formą kodu kreskowego. Przechowuje szereg różnych informacji, do których dostęp mamy po jego zeskanowaniu za pomocą na przykład telefonu. A mogą to być na przykład odnośniki do stron internetowych, dane kontaktowe lub hasło do sieci Wi-Fi.

Jego historia rozpoczęła się w 1994 roku, w firmie będącej częścią koncernu Toyoty. Został opracowany po to, aby ułatwić szybkie i wygodne kodowanie i dekodowanie informacji. W porównaniu do, na przykład, kodów binarnych może przechowywać o wiele więcej złożonych informacji, choć zajmuje podobną przestrzeń.

Jak działa kod QR?

Ten dwuwymiarowy wzór czarnych kwadratów na białym tle przechowuje dane. Tak naprawdę każdy jego element pełni jakąś ważną funkcję. Dla przykładu, te trzy charakterystyczne kwadraty w trzech rogach po zeskanowaniu pozwalają ustalić granice kodu oraz jego orientację. Natomiast każdy z białych i czarnych modułów są odpowiedzialne za jeden bit informacji.

Jeśli chodzi o odczytywanie przechowywanych informacji, wszystko zaczyna się od zeskanowania kodu QR. Kolejne kroki są następujące:

  1. Analiza – specjalne oprogramowanie analizuje wzór. Dzięki punktom odniesienia jest w stanie go sobie wyrównać i dokładnie odczytać. Zatem jest to możliwe nawet wtedy, gdy jest przekrzywiony.
  2. Odszyfrowanie – algorytm przekształca kod w zapisane pod nim dane.
  3. Korekcja – zdarza się, że kod QR, który chcemy odczytać, jest zabrudzony lub trochę uszkodzony. Na szczęście mają one własny system korekcji błędów i wciąż działają, jak należy.

Przeczytaj również: Proces zakupowy- co to jest i na czym polega?

Jakie zastosowanie ma kod QR?

Generowanie i skanowanie kodu QR jest szybkim i wygodnym sposobem na kodowanie i pozyskiwanie danych. Jednocześnie dla wielu osób wygląda dość tajemniczo i na tyle interesująco, by chciały zeskanować go dla zaspokojenia własnej ciekawości. Zatem wykorzystuje się to w wielu różnych dziedzinach. Są to między innymi:

  • Marketing – kody można znaleźć na produktach, ulotkach czy nawet paragonach. Zazwyczaj mają na celu zachęcenie konsumenta do skorzystania ze specjalnych ofert lub promocji. Również jest to świetny sposób na reklamowanie swojej marki, wykorzystując kod jako odnośnik chociażby do mediów społecznościowych.
  • Logistyka – wiele firm, na przykład kurierskich, wykorzystuje kody QR do śledzenia i monitorowania przesyłek w czasie rzeczywistym.
  • Technologia – wiele sprzętów posiada możliwość sterowania nimi za pomocą specjalnej aplikacji, którą pobrać możemy, korzystając z kodu. W ten sam sposób możemy otrzymać dostęp do sieci Wi-Fi czy nawet do e-recepty.
  • Informacje – niektóre muzea, galerie czy parki narodowe wykorzystują kody QR, aby udostępnić gościom dodatkowe informacje na temat poszczególnych obiektów. Po ich zeskanowaniu możemy zobaczyć filmy, okno tekstowe lub specjalne mapy.
  • Autoryzacja – coraz więcej platform, które wymagają od użytkowników posiadania konta, korzystają z logowania dwuskładnikowego. Wówczas konieczne może być zeskanowanie kodu, aby potwierdzić swoją tożsamość.

Jak generować kody QR?

Generowanie własnego kodu QR jest wbrew pozorom bardzo łatwe i szybkie. Wystarczy skorzystać ze specjalnych stron internetowych lub aplikacji mobilnych. Wówczas należy w wyznaczonym polu umieścić link do naszej platformy, a program zajmie się resztą.

Darmowe miejsca do stworzenia własnego kodu QR to między innymi QR Code Generator czy GenQRCode.

Czym i do czego jest kod QR – krótkie podsumowanie

  • Kod QR zawiera zaszyfrowane informacje.
  • Kod QR ma szereg różnych zastosowań, np. w marketingu.
  • Do skanowania kodu wystarczy mieć przy sobie telefon.

Autor tekstu: Aleksandra Gurgacz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *