Kategorie
Wskazówki i ciekawostki

Co to jest mapa myśli i jak ją stworzyć?

Okres nauki i związanej z tym konieczności opanowania mnóstwa teorii bywa przytłaczający. Tradycyjne notatki zawierają dużą ilość podręcznikowych informacji, które trudno przyswoić. Dlatego też Tony Buzan, pisarz i konsultant edukacyjny, postanowił dostarczyć skuteczne panaceum – mapę myśli. Poniżej dowiesz się, czym jest i jak ją skomponować.

Czym jest mapa myśli?

Kiedy tworzysz zwykłe, linearne zapiski, angażujesz tylko lewą półkulę mózgową, odpowiedzialną za logiczne myślenie. Są one przeładowane długimi frazami, co zanudza nasz umysł i zniechęca go do zapamiętywania. Tymczasem najlepiej uczymy się przez zabawę i kreatywność, nawet jeśli od dawna mamy lat zdecydowanie więcej niż sześć. Mapa myśli jest narzędziem, dzięki któremu współpracują ze sobą obydwie półkule, w tym prawa, odpowiedzialna za wyobraźnię i postrzeganie przestrzenne. Opiera się na skojarzeniach, co ułatwia opanowanie danego materiału.

Przeczytaj również: Content moderator – kim jest i czym się zajmuje?

Nasz mózg, gdy odszukuje w odmętach pamięci jakąś osobę, rzecz lub sytuację, widzi przede wszystkim obrazy, a nie abstrakcyjny zbitek liter. W związku z tym notatki w formie odpowiednio rozmieszczonych słów-kluczy, symboli i rysunków, w przeciwieństwie do dłuższych tekstów, mogą zwiększyć efektywność pracy i przyspieszyć naukę.

Przydatne? Jeszcze jak! Dlatego, jeśli nigdy nie próbowałeś i nie wiesz jak się zabrać za projektowanie takiej mapy – czytaj dalej! Przeprowadzimy Cię krok po kroku przez ten proces.

Jak stworzyć mapę myśli?

Sporządzenie mapy nie jest trudne, jednak wymaga większego zaangażowania niż klasyczna notatka. O ile jej wygląd jest kwestią indywidualną, o tyle istnieje kilka podstawowych i uniwersalnych zasad tworzenia. Oto one:

  • Przygotuj się

Przeczytaj ze zrozumieniem lektury, z których będziesz wyodrębniał poszczególne hasła. Zanim przystąpisz do pracy, powinieneś choćby pobieżnie zorientować się w interesujących Cię zagadnieniach. To ułatwi Ci rozrysowanie planu.

  • Nie przesadzaj z myśleniem

Zapisuj pierwsze słowa-klucze, jakie przyjdą Ci do głowy – zapamiętasz je lepiej niż te, nad którymi zastanawiałbyś się pół dnia. Mapa myśli jest schematem skojarzeniowym, bazującym na intuicji, więc unikaj przesadnego wybrzydzania, wybierania i przebierania.

  • Stosuj zasadę „od ogółu do szczegółu”

Na samym środku kartki wstaw hasło przewodnie: temat, pytanie, tytuł książki itp. Zastosuj drukowane litery i dużą czcionkę, żeby wyróżniało się na tle pozostałych słów i obrazków. Wokół pojęcia centralnego rozpisz wynikające z niego podpunkty, a z nich niech wyrastają kolejne, pomniejsze skojarzenia. Im bardziej szczegółowe hasła, tym mniejszymi czcionkami je notuj.

  • Zadbaj o aspekt wizualny

Słowa połącz liniami i strzałkami. Możesz je ozdobnie obramować, dorysować symbole i ikony, zastosować różne kolory. Pamiętaj o zachowaniu symetrii i harmonii – hasła powinny być odpowiednio uporządkowane, a kolory i obrazki jedynie pomóc w wyróżnieniu oraz zapamiętaniu poszczególnych kategorii, zamiast przesłaniać treść swoją jaskrawością i nadmiarem.

  • Kataloguj

Każdej mapie myśli nadaj tytuł, podpisz, dodaj datę. Załóż specjalne teczki dedykowane zagadnieniom, których się uczysz i w których schowasz swoje notatki oraz mapy. Dzięki temu szybciej znajdziesz to, czego w danym momencie potrzebujesz.

Mapa myśli – podsumowanie

Jak już zauważyłeś, w pracy umysłowej nie musisz ograniczać się do nudnych, standardowych metod – możesz uruchomić wyobraźnię i się bawić. Mapowanie myśli pomaga w planowaniu, rozwiązywaniu problemów i rozwijaniu kreatywności, a w procesie nauki służy lepszemu zrozumieniu i ugruntowaniu nabywanej wiedzy. Patrzysz i widzisz obraz całości oraz najistotniejsze informacje, zamiast tonąć w morzu zlewających się ze sobą słów.

Pamiętaj, że mapa ma być czytelna przede wszystkim dla Ciebie, niekoniecznie dla innych. Dlatego pisz, rysuj, koloruj – nadaj jej oryginalny sznyt, zgodnie z Twoim upodobaniem. Dzięki połączeniu logiki i analizy z twórczym popędem, zapamiętasz materiał szybciej i trwalej. Powodzenia!

Autor tekstu: Ewa Górska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *