Kategorie
Wskazówki i ciekawostki

Prokrastynacja – czym jest i jak z nią walczyć?

Często zdarza ci się odkładać wszystko na później? Przyszedł czas, żeby w końcu coś z tym zrobić. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dlaczego nie powinieneś odkładać walki z ciągłym zwlekaniem na jutro.

Czym jest prokrastynacja?

Prokrastynacja polega na ciągłym – czasem nawet patologicznym – odkładaniu realizacji zadań na później. Zjawisko to, w mniejszym lub większym stopniu, dotyka każdego z nas. Nawet jeśli na obecnym etapie swojego życia nie masz z nią problemu, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że miałeś z nią do czynienia w przeszłości lub zmierzysz się z nią za jakiś czas. Wynika to z faktu, że mechanizmy odpowiedzialne za pojawianie się tendencji do zwlekania znajdują się głęboko w ludzkiej psychice.

Dlaczego zwlekamy?

Przyczyn pojawiania się tendencji do prokrastynacji może być wiele. Najczęściej wywodzą się one ze sfery emocjonalnej. Mogą to być na przykład lęki. Szczególnie narażone są tutaj osoby z niską tolerancją na dyskomfort psychiczny. W skrajnych przypadkach przyczyną mogą być poważne zaburzenia osobowości.

Przeczytaj także: Optymalizacja pod SEO – co powinniśmy o niej wiedzieć?

W tym artykule skupimy się na mniej ekstremalnych przypadkach, czyli na tych, z którymi można poradzić sobie przy użyciu samodyscypliny i odrobiny rozsądnego planowania.

Jak radzić sobie z prokrastynacją?

Poniżej prezentujemy garść porad – dzięki nim masz szansę zwalczyć w sobie pokusę do ciągłego zwlekania.

Nie obwiniaj się

Przede wszystkim musisz zrozumieć, że uleganie prokrastynacji nie czyni cię gorszym od innych. To, że inni ludzie jej nie ulegają nie oznacza, że nie muszą się z nią zmagać. Muszą to robić podobnie jak ty. Różnica jest taka, że ci ludzie mają lepiej od ciebie rozwiniętą umiejętność samokontroli. Zdolność ta nie jest żadnym cudownym darem. Wykształca się ją poprzez trening, który polega na stopniowej zmianie nawyków. Powinieneś traktować ten trening jak maraton, a nie jak sprint.

Przemyśl to

Zadania, które mają największy wpływ na twoje życie mogą wydawać się trudne w realizacji. Często jest to powodem do ich wiecznego przekładania na później. Jeśli będziesz ciągle postępował w ten sposób – skutecznie zniszczysz sobie życie. To tak jakbyś sprzedawał swoją przyszłość w zamian za chwilowe poczucie ulgi w teraźniejszości. Sposobem na to jest szczera refleksja nad swoimi decyzjami i świadome wybieranie tych dróg, które dają szansę na poprawę jakości twojego życia. Szybko uświadomisz sobie, że zwlekanie nie daje ci praktycznie żadnych korzyści.

Krok po kroku

Jeśli zadania, które przed tobą stoją wydają ci się bardzo trudne do wykonania – rozbij je na kilka mniejszych. Im więcej drobnych kroków – tym lepiej. Małe i łatwe do wykonania zadania nie wzbudzą w tobie takiego oporu, jak te duże i skomplikowane. Realizuj je jedno po drugim i zawsze staraj się skupiać tylko na tym, co robisz w danej chwili. Dzięki temu nie sparaliżuje cię ogrom zadania, które przed tobą stoi.

Przejmij stery

Kiedy wyznaczasz sobie cele i zadania musisz być jak kapitan statku. Na chłodno i z odpowiednim dystansem wyznacz sobie kurs i cel żeglugi. Natomiast, kiedy przyjdzie do realizacji planów musisz być jak żeglarz, który bez żadnych wątpliwości realizuje zadanie po zadaniu. Staraj się nigdy nie mieszać tych postaw. Pozwoli ci to zachować jasny osąd podczas planowania oraz brak przytłoczenia trudnością zadań podczas ich realizacji.

Nie czekaj na chęci

Jeśli musisz coś zrobić – nie czekaj na to, aż zachce ci się działać. Prawdopodobnie ten moment nigdy nie nadejdzie. Musisz zacząć działać pomimo tego, że nie masz motywacji. Jeśli będziesz działał wbrew odczuwaniu oporu i skupisz się na zadaniu – pojawią się również chęci. Nawet jeśli się nie pojawią – nie będzie to problemem, bo ty już zabrałeś się do pracy.

Bądź wytrwały

Zastosowanie się do powyższych porad da ci realną szansę na zwycięstwo w walce z prokrastynacją. Wymaga to jednak pewnego wysiłku. Nie ma na to magicznych sposobów. Jeśli wytrwasz w swoich postanowieniach – uda ci się zmienić stare nawyki na nowe. Odzyskasz w ten sposób kontrolę nad swoim życiem.

Autor tekstu: Adam Pacuszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *