Kategorie
Copywriting

Teksty SEO –  5 zasad tworzenia, o których nie możesz zapomnieć

Chcesz zająć się tworzeniem skutecznych tekstów SEO, ale nie jesteś pewien, od czego zacząć? A może potrzebujesz napisać artykuł na własną stronę internetową? Jeżeli odpowiedziałeś TAK na któreś z tych pytań, ten poradnik jest właśnie dla Ciebie! Dowiedz się, czym są teksty SEO. W pięciu krokach doprowadzimy Cię do celu!

Teksty SEO – 5 najważniejszych zasad

W gąszczu poradników i dobrych rad łatwo się zagubić. Dlatego skupimy się na 5 najistotniejszych kwestiach, które wprowadzą Twój artykuł na wyżyny pozycjonowania.

Dobierz właściwe frazy kluczowe

Musisz wiedzieć, o jakie słowa kluczowe chcesz oprzeć tekst. To właśnie od ich właściwego doboru i użycia zależy to, czy uda Ci się uzyskać wymarzoną pozycję w wynikach wyszukiwania.

Aby ułatwić sobie to zadanie, odpowiedz sobie na poniższe pytania:

  • Co jest tematem Twojego wpisu? / Co oferujesz?
  • Co potencjalny odbiorca wpisze w przeglądarkę internetową, jeśli będzie szukał tekstu takiego, jak Twój?

Pamiętaj o tym, że łatwiej o pozycjonowanie słów kluczowych z tak zwanym długim ogonem (słowa kluczowe long-tail), czyli złożonych z co najmniej dwóch wyrazów. Wadą tego typu fraz jest jednak fakt, że są rzadziej wpisywane przez internautów.

Ważne jest, by słowo kluczowe pojawiło się w tytule tekstu, nagłówkach oraz w samej treści.

Teksty SEO – zadbaj o strukturę

Tekst musi mieć odpowiednią strukturę. Można w niej wyróżnić klika zasadniczych elementów:

  • tytuł
  • lead
  • śródtytuły
  • akapity

Przyjrzyjmy się temu bliżej!

Tytuł

Istotne jest, żeby przyciągał uwagę. Aby to osiągnąć, zawrzyj w nim temat swojego tekstu. Zrób to w sposób intrygujący. Czytelnik musi być pewien, że właśnie tego szukał.

Lead

Jest to kilkuzdaniowe wprowadzenie tematu. Tutaj uchyl rąbka tajemnicy, ale nie pokazuj zbyt dużo. Niech to będzie zaproszenie do wejścia dalej.

Śródtytuły

Tekst pod pozycjonowanie musi być uporządkowany i czytelny. Zdarza się, że osoba nie chce czytać wszystkiego, ale skanuje wzrokiem cały tekst w poszukiwaniu konkretnej informacji. Ułatw jej to, stosując odpowiednie nagłówki. Gdy czytelnik zobaczy przed sobą ścianę tekstu, wyjdzie ze strony, zanim na dobre się na niej rozgości.

Akapity

Treść poszczególnych paragrafów powinna być więc sformułowana w sposób dostosowany do odbiorcy. Nie zarzucaj zwykłego zjadacza chleba fachowym żargonem. Postaraj się o to, by Twój tekst był jak najbardziej czytelny. Nie bój się stosowania pogrubienia czcionki czy wypunktowań.

Teksty SEO – wyróżnij się z tłumu

Masz może wrażenie, że tworzenie tekstów pod pozycjonowanie to wyłącznie działanie odtwórcze według określonego schematu. Ściśle określona struktura, konkretne frazy do użycia w treści…

Co zatem zrobić, by nadać swojemu wpisowi indywidualnego charakteru?

Nie kopiuj!

Inne teksty mogą służyć Ci za inspirację i być źródłem merytorycznych informacji, ale wklejanie całych akapitów cudzej pracy to praktyka absolutnie niedopuszczalna.

Zachowaj swój styl

Masz „lekkie pióro” i pisanie przychodzi Ci bez większego wysiłku? Wykorzystaj to! Niech tekst zyska Twój charakterystyczny styl. To doda wpisowi atrakcyjności i zwiększy jego potencjał, a Twoja marka stanie się rozpoznawalna wśród szeregu innych.

Teksty SEO – dbaj o poprawność i wiarygodność

Zrób wszystko, aby Twój tekst pozbawiony był niedociągnięć. Dbanie o poprawność zawsze procentuje.

Czerp z wiarygodnych źródeł

Nie podawaj zatem informacji, których rzetelności nie jesteś pewien. Jeżeli tematyka, w której się poruszasz, nie jest Ci znana, zrób solidny research lub przekaż pałeczkę profesjonalistom i skorzystaj z usług agencji copywriterskiej.

Pisz poprawnie

Merytoryczne treści to jednak nie wszystko. Sprawdź cały artykuł kilkukrotnie pod kątem literówek, błędów ortograficznych czy interpunkcyjnych. Tego typu wpadki z pewnością zniechęcą odbiorców do skorzystania z Twoich usług czy ponownego odwiedzenia Twojej strony.

Bądź rozważny

Wysoka pozycja tekstu w wyszukiwarkach to z pewnością marzenie każdego twórcy SEO. Pamiętaj jednak, że tekst musi być przyjazny nie tylko dla robotów Google, ale przede wszystkim dla odbiorców. To od tego zależy, czy dana osoba z chęcią wróci na konkretną witrynę czy będzie trzymać się od niej z daleka. Z tego względu, słowa kluczowe powinny być w naturalny sposób wkomponowane w treść. Sam tekst ma być zrozumiały i przystępny w odbiorze. Przecież Ty też tego oczekujesz, gdy przeglądasz Internet w poszukiwaniu informacji, prawda?

Copywriting SEO – korzyści

Copywriting SEO bez wątpienia przyniesie Ci wiele wymiernych korzyści. Między innymi możemy wymienić:

  • zwiększony ruch na stronie,
  • budowanie wizerunku,
  • maksymalizowanie zysków.

Teksty SEO – podsumowanie

Z pewnością podczas tworzenia kolejnego tekstu pod pozycjonowanie unikniesz swoich starych błędów. Skupisz się na odpowiednich słowach kluczowych i strukturze, a cały artykuł sprawdzisz pod kątem różnego rodzaju błędów. Podsumowując, jeżeli do wiedzy, którą posiadłeś, dodasz odrobinę kreatywności, sukces masz w kieszeni. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *