Niestety nie ma gotowej recepty na wpisy na Facebooka, które pozwolą na uzyskanie informacji zwrotnej w postaci komentarza, od użytkownika social mediów. Istnieje kilka wskazówek, które mogą ułatwić ten proces.
Wpisy na Facebooka
Przed wprowadzeniem marketingu w sieci warto określić kilka współczynników, które mają wpływ na formę dokonywanych wpisów. Oto one:
- asortyment czy rodzaj oferowanej usługi,
- profil firmy,
- grupa docelowa.
Forma wprowadzania wpisów będzie uzależniona od tematyki, której dotyczy i obranej strategii marketingowej. Warto bacznie obserwować poczynania konkurencji, które mogą być źródłem pomysłów. Reklama na Facebooku nie powinna być nachalna, aby nie spowodowała zniechęcenia użytkownika.
Wizerunek firmy jest tym czynnikiem, który w dużym stopniu ma wpływ na formę wpisów w social mediach. Inaczej będą zatem wyglądały wpisy branży rozrywkowej, a inaczej dotyczące zagadnień finansowych.
Z kolei dokładne określenie grupy docelowej pozwoli trafniej dotrzeć do potencjalnego klienta. Tak stworzone posty mają szansę na reakcję użytkownika na stronie.
Wpisy na Facebooka – magia postów
Podczas przygotowania wpisu na Facebooka, należy pamiętać, że treść będzie również przeczytana na urządzeniach mobilnych, między innymi na telefonie. Tekst nie może wydawać się długą, zbitą treścią tak, jak bogate opisy przyrody w literaturze pięknej. Dobrze widoczny nagłówek i tekst napisany przystępnym językiem, dodatkowo podzielony na akapity, ułatwi czytanie postu.
Opatrzenie wpisu ciekawą grafiką i emotikonami ma moc zwrócenia uwagi użytkownika. Teraz wystarczy już tylko zachęcić do pozostawienia komentarza, który może stać się katalizatorem dyskusji pod postem. Aktywność użytkownika pod wpisem zwiększa zasięgi danego wpisu, a to jest równoznaczne z tym, że algorytm uznał post za atrakcyjny.
Call to action – zbuduj zaangażowanie użytkownika
Call to action jest to element wpisu, który motywuje użytkownika do reakcji, po której zostanie przeniesiony do e-sklepu lub stronę docelową. Pamiętaj również, aby zachować w takich postach równowagę i nie nadużywać wezwań do działania w każdym wpisie na Facebooku. Obok stosowania CTA warto również używać języka korzyści. W prostym ujęciu oznacza to, zaprezentowanie towaru czy usługi w koncentracji uwagi na zainteresowaniu klienta. Język jest tu zatem pozbawiony ogólników typu atrakcyjny, tani. Częściej używamy zwrotów:
- zaoszczędzi to,
- zapewni,
- pozwoli na,
- itp.
Aby wpisy na Facebooka przyniosły założone korzyści, nie możemy zapominać o regularnej publikacji. Dostępne narzędzia w social mediach mają możliwość zaplanowania wpisów nawet kilka tygodni do przodu. Jest to niezwykle pomocne przy wyjeździe na urlop. Systematyka w publikacji pozwala na przyzwyczajenie użytkownika do oczekiwania na daną publikację.
Podsumowując, skuteczne wpisy na Facebooku wymagają nieustannej obserwacji prowadzonej strony i podążanie za oczekiwaniami grupy docelowej. Przecież nie publikujemy dla siebie, ale dla użytkowników. Wpis ciekawy graficzny, przejrzysty w odbiorze z dodatkiem emotikonów i poprawny stylistycznie, gramatycznie z pewnością wpadnie w gusta naszych obserwatorów. Wnikliwa analiza prowadzonej strony pozwoli więc wypracować złoty środek dokonywania wpisów na Facebooka, który bezbłędnie dotrze do użytkowników i wywoła oczekiwane działanie z ich strony.