Czym jest slang młodzieżowy? Encyklopedia definiuje go jako zespół jednostek językowych używanych przez wyodrębnioną grupę ludzi w określonym kontekście komunikacyjnym. Jak można to określić prościej? W każdym języku młodzież wykształca swój indywidualny styl, który cechują specyficzne zwroty, wyrażenia i określenia. Podobną sytuację możemy zauważyć również w przypadku gwary więziennej. Użytkownicy slangu (świadomie lub nie) starają się stworzyć język niezrozumiały dla osób postronnych. Polski slang młodzieżowy często korzysta z wyrażeń anglojęzycznych, określeń z języka więziennego, jak również z wulgaryzmów. Co to jest slang i czym się cechuje, dowiesz się w poniższym tekście.
Charakterystyka slangu
W repertuar slangu młodzieżowego, jak również innych grup społecznych, wchodzą trzy kategorie socjolektalne: zawodowość, tajność i ekspresyjność.
Te trzy kategorie wchodzące w skład slangu powstają najczęściej poprzez:
- zniekształcanie istniejących wyrazów,
- przypisywanie innych znaczeń słowom z powszechnego języka,
- zapożyczanie wyrazów z obcych języków.
Jak zrozumieć język młodzieży?
Najbardziej różnorodnym rodzajem slangu, który zmienia się co kilkanaście lat, jest slang młodzieżowy. Współcześnie nastolatkowie najczęściej nie znają słownictwa używanego przez ich rówieśników sprzed kilkunastu lat, natomiast studenci zwykle nie znają slangu stosowanego przez licealistów. Co jest tego powodem? Jak donoszą socjologowie, jest to spowodowane ciągłą potrzebą kreatywności, ekspresji oraz wyrażania własnej odrębności przedstawicieli konkretnej grupy społecznej. Młodzieżowe słownictwo charakteryzuje również duża doza spontaniczności. W poczuciu swojej niezależności młodzież tworzy nowe nazwy na istniejące już przedmioty czy zjawiska.
Przeczytaj również: Copywriting wielojęzyczny. Na czym polega i jakie ma zastosowanie?
Ewolucja i wpływ technologii na slang młodzieżowy
Większość nowych słów rozpoczyna swoje życie w internecie, a te najbardziej popularne trafiają do mowy potocznej. Czy w przyszłości może dojść do sytuacji, że język młodzieży będzie dla nas nie do rozszyfrowania? Jeśli w przeszłości nie śledziliśmy regularnie rozwoju internetu, obecnie pod wieloma względami możemy się w nim nie odnaleźć. Chociaż „ok” nie jest polskim słowem, jego popularność jest tak duża, że prawdopodobnie nie ma w Polsce osoby, która nie rozumiałaby jego znaczenia. Słowa „zw”, „LOL”, „BTW” obecnie możemy śmiało nazwać przestarzałymi, chociaż niektórzy z nas nie znają ich znaczenia.
Jedno słowo warte tysiąc emocji
Slang młodzieżowy jest związany z emocjonalną oceną wydarzeń oraz zjawisk występujących w świecie. Można powiedzieć, że osoby, przedmioty oraz zjawiska w slangu widziane są jakby w krzywym zwierciadle. Ekspresja najczęściej łączy się z kreatywnością, dlatego słowa funkcjonujące w codziennej mowie niosą inne znaczenia. Co więcej, aby wzmocnić ekspresję, młodzież zwykle przekracza granicę stylów wypowiedzi, łącząc potocyzmy z językiem oficjalnym, urzędowym lub naukowym. Kiedy ktoś notorycznie zaczyna zdanie od słowa „w ogóle”, przypisuje mu się „wogólizm”. Z kolei osoby analizujące każde zagadnienie z różnych perspektyw określa się jako cierpiące na „tozależyzm”. Niektórzy zmagają się z „punktozą”, czyli obsesją na punkcie zdobywania punktów za publikacje naukowe, albo „grantozą”, czyli nadmiernym dążeniem do zdobywania grantów badawczych. Inni natomiast wyznają filozofię życiową znaną jako „tumiwisizm”. Podsumowując, slang młodzieżowy jest manifestacją emocji kłębiących się w umyśle oraz sercu młodego człowieka.
Podsumowanie
Slang młodzieżowy budzi kontrowersje co do jego wpływu na język. Zwolennicy twierdzą, że slang ubogaca język, wprowadzając nowe wyrazy i zwroty, co czyni go bardziej różnorodnym i dynamicznym. Ponadto slang odzwierciedla zmiany społeczne i kulturowe, co pomaga lepiej zrozumieć współczesne pokolenie. Jest również narzędziem integracji, pomagając młodzieży tworzyć wspólnoty i budować tożsamość grupową. Przeciwnicy argumentują jednak, że nadmierne używanie slangu może prowadzić do erozji norm językowych i zubożenia słownictwa. Obawiają się, że osoby spoza grupy używającej slangu mogą mieć trudności z jego zrozumieniem, co utrudnia komunikację. Ponadto zbyt duże skupienie na slangu może prowadzić do marginalizacji języka literackiego i ignorowania klasycznych form języka oraz literatury.
Autor tekstu: Paweł Melnarowicz