Kategorie
Content

Content manager – czy to stanowisko jest dla Ciebie?

Jesteś na początku swojej drogi zawodowej, a może doszedłeś do wniosku, że pora zmienić ścieżkę swojej kariery? Jeśli zainteresowała Cię posada znana jako content manager, powinieneś sprawdzić co kryje się za tym modnym pojęciem.

Co należy do obowiązków content managera?

Niestety do tej pory nie została sformułowana jasna i obowiązująca definicja tego zawodu. Pomimo dużego zapotrzebowania na rynku pracy, na osoby posiadające odpowiednią wiedzę i doświadczenie w obszarze nowych mediów, wymagane kompetencje różnią się, w zależności od firmy.

Content manager to osoba zarządzająca treścią. Do jej głównych zadań może należeć:

  • opracowanie strategii content marketingu,
  • tworzenie treści (artykułów, wpisów, grafiki, filmów),
  • zarządzanie zespołem copywriterów, content writerów i grafików,
  • opracowanie strategii SEO,
  • prowadzenie kont w mediach społecznościowych,
  • działania pr,
  • znajomość rynku e-commerce,
  • przygotowywanie kampanii reklamowych,
  • analiza wyników kampanii,
  • współpraca z klientem.

Jak łatwo można dostrzec, wszystkie działania content managera koncentrują się wokół komunikacji firmy ze środowiskiem zewnętrznym.

Po co firmie content manager?

Na pierwszy rzut oka, praca osoby odpowiedzialnej za tworzenie treści nie ma nic wspólnego ze sprzedażą. Dlatego też wielu przedsiębiorców, inwestycje w działania marketingowe uważa za zbędny wydatek. Nic bardziej mylnego, to właśnie konsekwentnie realizowana strategia content marketingu, jest kluczem do finansowego sukcesu przedsiębiorstwa.

Przede wszystkim, celem działań content managera jest zbudowanie wizerunku marki. To treści przygotowane w dziale marketingu decydują o tym, że klient wybiera daną firmę, pozostaje jej wiernym i poleca ją dalej. Jak to się dzieje? Content managerowie dbają o utrzymanie ciągłej komunikacji z konsumentami, prezentują ofertą, angażują ich w działania podejmowane przez firmę i ciągle im o marce przypominają.

Po drugie, osoby tworzące treść przyczyniają się do poprawy widoczności firmy, wspierają pozycjonowanie, generują ruch na stronie i zwiększają konwersję. A to już ma bezpośrednie przełożenie na sprzedaż.

Content manager – co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Praca content managera nie jest dla każdego. Świetnie odnajdą się na tego typu posadzie osoby kreatywne, niebojące się wyzwań, odporne na stres i doskonale orientujące się w świecie nowych mediów. Jest to miejsce dla  pracowników z pasją, którzy są gotowi wciąż się uczyć i doskonalić swoje umiejętności. Rynek e-commerce zmienia się w bardzo szybkim tempie, wciąż powstają nowe aplikacje i narzędzia, równie szybko rozwija się technologia i zmieniają gusta i mody w społeczeństwie – content manager za tymi wszystkimi zmianami musi nadążać.

Należy również mieć na uwadze to, że osoba odpowiedzialna za pracę zespołu specjalistów tworzących content, powinna mieć odpowiednie – przywódcze predyspozycje, które pomogą zarządzać teamem. Konieczna jest zdolność podejmowania samodzielnych decyzji, rozstrzygania sporów i motywowania. Dobrego lidera cechują: kompetencja, zaangażowanie i zainteresowanie.

Podsumowując, ostatnim wątkiem, który warto poruszyć, to zarobki. Choć praca działu marketingu jest kluczowa dla funkcjonowania firmy, często jego pracownicy nie są odpowiednio wynagradzani. Stawki zatem bardzo się różnią, w zależności od pracodawcy. Kwoty zaczynają się od 2800 zł brutto przy umowie o pracę. W dodatku wciąż spotykamy przypadki osób pracujących na umowie zlecenie lub o dzieło. Z drugiej strony jednak, najlepsi content managerowie mogą zarabiać nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

Zatem od czego to zależy? W pracy content managera bardzo ważne są z pewnością umiejętności i doświadczenie. Dlatego warto od samego początku swojej działalności budować portfolio, którym później można się pochwalić przyszłemu pracodawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *