Kategorie
SEO copywriting

Słowa kluczowe – co to jest i jak stosować?

Słowa kluczowe są jednym z podstawowych składników pozycjonowania strony internetowej. Tytuły artykułów, kategorie i opisy produktów to właśnie frazy, które ułatwiają użytkownikowi znalezienia konkretnych informacji, a algorytmom wyszukiwarki wyłowienie wartościowych stron zawierających te informacje.
Przeczytaj jak poprawnie konstruować i stosować frazy kluczowe, aby zwiększyć ruch na swojej stronie.

Czym są słowa kluczowe?

Jest to zlepek kilku słów, które ogólnie lub bardziej precyzyjnie opisują usługę, produkt, czy treść, którą mamy do zaoferowania.

Frazy kluczowe mogą odnosić się do brandu np. lego, opisu konkretnego produktu czy usługi np. usługi ogrodnicze, lub coraz popularniejszego content marketingu gdzie podpowiadamy, odpowiadamy i uczymy np. jak wydać książkę.

Rodzaje fraz kluczowych

 •  Ogólne (short tail) – zawierają 1-3 wyrazy; trafiają do dużej grupy odbiorców, ale charakteryzują się dużą konkurencyjnością; Przykład: kurtka zimowa.
 •  Precyzyjne (long tail) – składają się z większej liczby wyrazów bardziej szczegółowo opisujących przedmiot poszukiwań; trafiają do mniejszej grupy i charakteryzują się mniejszą konkurencyjnością; przykład: kurtka zimowa z membraną.

  Jak dobrać odpowiednie słowa kluczowe?

  Zacząć należy od wybrania słów, jakie określają nasze usługi czy produkty. Jak to zrobić? Pomogą w tym ogólnodostępne narzędzia wymienione poniżej.

 • Google Keyword Planner – bezpłatne narzędzie pokazujące sugestie fraz kluczowych wraz z ich miesięcznymi wyszukiwaniami.
 •  KWFinder – bardziej rozbudowane, ale płatny program dla zaawansowanych copywriterów.
 •  AnswerThePublic – przydatne narzędzie do tworzenia tytułów artykułów i nagłówków; darmowe są dwa wyszukiwania dziennie.

Dobrze działającą, choć mocno ograniczoną jest metoda ręcznego wpisywania słów kluczowych w przeglądarce Google. Wyszukiwarka sama sugeruje propozycję oraz wyświetla podobne wyszukiwania na dole strony. Warto zerknąć na tę listę i zobaczyć czego podobnego szukali klienci.

Skoro już masz swoje słowa kurczowe co teraz?

Umieść frazę w tytule i pierwszym akapicie

Najważniejszy dla wyszukiwarek jest tytuł, dlatego umieść słowa kluczowe właśnie w nim i najlepiej powtórz w pierwszym akapicie, który będzie wprowadzeniem do tekstu. Wyszukiwarki zwracają uwagę głównie no to, co jest widoczne zaraz po otwarciu strony.

Powtarzaj frazy w nagłówkach

Warto umieścić słowa kluczowe, nie tylko w tytule, ale także w nagłówkach H2, H3 itd.

Używaj zamiennie synonimów i wariacji

Użytkownicy szukający danej frazy mogą używać innych słów do jej opisania, dlatego warto użyć wariacji tej frazy w dalszej części tekstu, aby strona była widoczna również dla nich. Dzięki temu zwiększysz ruch organiczny na stronie.

Pamiętaj o tym, aby słowa kluczowe pasowały do tekstu i nie raziły w oczy. Nie ma nic gorszego jak tekst nafaszerowany frazami bez wartości merytorycznej czy sensu.

Co wpływa na skuteczność frazy SEO?

 • Konkurencyjność – im więcej stron opisanych konkretnym ciągiem słów tym trudniej wy pozycjonować stronę.
 • Struktura strony i odnośniki – warto zadbać o to, aby strony były połączone odnośnikami.

Słowa kluczowe – podsumowanie

Podsumowując, dobrze skonstruowana treść pod względem SEO przekłada się na lepszą widoczność strony w internecie.

Warto poświęcić czas na przygotowanie treści i  redagować je systematycznie pamiętając o tym, że wyszukiwarki lepiej traktują strony, na których coś się dzieje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *