Kategorie
Wskazówki i ciekawostki

Czym są systemy CMS i który z nich warto wybrać?

W dzisiejszych czasach prowadzenie własnych stron internetowych jest popularnym i dochodowym zajęciem. Dzieje się tak za sprawą systemów CMS, które ułatwiają pracę w tworzeniu i modyfikacji treści oraz zarządzaniu witrynami online.

Co to jest CMS?

System zarządzania treścią, tłumacząc z języka angielskiego, to Content Management System. Dzięki temu oprogramowaniu możemy w prosty sposób stworzyć własną stronę internetową. Co ważne, nie jest wymagana specjalistyczna wiedza, taka jak znajomość języka programowania. W praktyce oznacza to, że każdy z nas, nawet przy odrobinie chęci, może stworzyć i prowadzić własną stronę w oparciu o wtyczki i szablony.

Z pewnością dobry system CMS powinien być intuicyjny, szybki i łatwy w obsłudze. Na rynku dostępnych jest kilka głównych marek, które różnią się między sobą zakresem funkcjonalności i przeznaczeniem w użytkowaniu.

Najpopularniejsze systemy CMS

Najbardziej znanym oprogramowaniem jest WordPress, który powstał w 2003 roku. System publikacji na tej platformie jest czytelny i przejrzysty, co niewątpliwie ułatwia pracę początkującym użytkownikom.

Na drugim miejscu plasuje się Joomla, która jest świetną opcją dla bardziej doświadczonych twórców. Ze względu na swój wysoki poziom zaawansowania i dużą ilość funkcji, które nie oferują inne systemy, ten CMS zasłużenie znajduje się wysoko w czołówce. Mimo wszystko Joomla wydaje się mniej intuicyjna i konkurencyjna w porównaniu z poprzednikiem.

Przeczytaj także: Neuromarketing, czyli jak zwiększyć skuteczność sprzedaży i reklam

Inne narzędzia do tworzenia stron internetowych, którym warto się przyjrzeć to: Squarespace, Shopify (dedykowany do sklepów internetowych), Wix oraz Drupal, obecny na rynku od 2001 roku. Dzięki dużej ilości modułów rozszerzających jego funkcjonalność (ponad 34 tysiące) nie stracił na wartości i prężnie się rozwija. W sprawach bezpieczeństwa system ten zyskał zaufanie takich marek jak Tesla czy NASA.

Jaki CMS wybrać?

Osobiście uważam, że najlepszym wyborem na początku będzie WordPress. Dlaczego? O to kilka z wielu zalet tego systemu:

  1. WordPress zbudowany jest z motywów i wtyczek, do których mamy praktycznie nieograniczony dostęp.
  2. Charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa. Nad jego jakością stale pracują wykwalifikowani specjaliści.
  3. Aktualizacja systemu przebiega w sposób przyjazny i intuicyjny, co sprawia, że jest zrozumiały dla każdego użytkownika
  4. Strona wizualnie prezentuje się atrakcyjnie, a jej edycja nie sprawia większych trudności.

System CMS – podsumowanie

Podsumowując, wszystkie dostępne na rynku systemy CMS mają swoje wady i zalety. Należy więc dokonać wyboru w sposób przemyślany, koncentrując się na tych, które spełniają nasze wymogi i oczekiwania. Pamiętajmy, że każda zmiana oprogramowania to długotrwały i kosztowny proces, dlatego wybierajmy rozważnie i bez pośpiechu. Przydatne mogą się okazać fachowe informacje w internecie lub rozmowa z pracownikiem firmy, która specjalizuje się w danej technologii.

Autor tekstu: Piotr Cywoniuk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *