Kategorie
Bez kategorii

Tematy na bloga – skąd brać pomysły na artykuły?

Brak weny to koszmar każdego blogera i content writera. A przecież regularność w publikowaniu ciekawych i angażujących treści to podstawa sukcesu prowadzonej strony. Gdzie szukać pomysłów na tematy na bloga? O tym w dzisiejszym artykule.

Źródła tematów na bloga

Sama kreatywność nie wystarczy, aby zapewnić ciągłość publikowanych tekstów. Trzeba wiedzieć, gdzie szukać inspiracji i z jakich narzędzi skorzystać, żeby na blogu nie świeciło pustkami. Dlatego stworzyłem listę 10 źródeł tematów na artykuły blogowe, które pomogą Ci stworzyć wartościową treść.

Wykorzystaj wyszukiwarkę Google

Najprostszym sposobem do znalezienia pomysłu na artykuł jest wykorzystanie autouzpełnienia w wyszukiwarce Google. Wpisz w pasku wyszukiwania jakieś słowo, a poniżej wyświetlą się związane z nim najczęściej wyszukiwane frazy.

Możesz też wykorzystać sekcję „wyszukiwania podobne do” na dole strony z wynikami wyszukiwania wpisanej frazy. Znajdziesz tam dodatkową garść pomysłów na artykuł blogowy.

Answer the public – narzędzie do badania fraz kluczowych

Jest to najczęściej wykorzystywane narzędzie do wyszukiwania tematów na artykuł. Dostarcza użytkownikom propozycje fraz dla wpisanego słowa w przystępnej formie graficznej.

Ubersuggest – narzędzie generujące frazy kluczowe

Kolejne bardzo przydatne narzędzie do szukania pomysłu na artykuł. Po wpisaniu frazy w okienku wyszukiwania pojawi się lista z sugestiami do niej. Aplikacja dostarcza również informacji o trendach wyszukiwania, średniej miesięcznej liczbie wyszukiwań oraz listę fraz powiązanych.

Przeanalizuj konkurencję

Miej na oku blogi o zbliżonej tematyce. Możesz znaleźć na nich inspirację do nowego tematu albo wykorzystać poruszane u konkurencji zagadnienia. Czerpiąc od konkurencji, pamiętaj, żeby nie kopiować słowo w słowo konkretnych treści. Artykuł może opisywać podobne kwestie, ale musi bardziej je rozwijać i być uniwersalny. Nie ma się co oszukiwać, że wpisy na Twoim blogu będą unikalne i przez nikogo wcześniej nieporuszane. Chodzi o to, żeby tematy już poruszane opisywać lepiej od konkurencji.

Przejrzyj wpisy na swoim blogu

Zrób research tego, co już masz – czyli swoich własnych artykułów blogowych. Może odnajdziesz zagadnienia, które warto rozwinąć, albo w komentarzach pod artykułem znajdziesz inspirację do nowego tematu.

Zapytaj swoich odbiorców

Pomysłów na tematy na bloga mogą dostarczyć Twoi czytelnicy. Ankieta w Newsletterze albo na Facebooku wśród odbiorców dostarczy Ci wiele informacji. Oni najlepiej wiedzą, jakie treści są dla nich interesujące.

Przejrzyj literaturę branżową

Książki i czasopisma branżowe są źródłem, w których odnajdziesz wiele inspiracji do nowych i oryginalnych artykułów na bloga. Możesz stworzyć listę książek i czasopism w branży, które trzeba przeczytać, aby być na bieżąco z nowinkami. Tematem przyciągającym uwagę może być recenzja danej książki lub wejście w polemikę z tezami w niej zawartymi.

Sprawdź aktualne trendy w Twojej branży

Ważne jest monitorowanie tego, co się dzieje w Twojej branży. TikTok, Facebook, Instagram – bądź tam obecny i obserwuj najbardziej popularne profile. Nie zawężaj swoich poszukiwań tylko do social mediów – śledź też media tradycyjne. Nawiązując do aktualnych nowości czy wydarzeń, stworzysz wizerunek eksperta. A to docenią odbiorcy.

Śledź szkolenia i konferencje

Bądź na bieżąco z najważniejszymi eventami w Twojej branży. Nawet jeśli nie weźmiesz w nich udziału, możesz je krótko opisać i zarekomendować na blogu. Programy wydarzeń branżowych zazwyczaj są dosyć szczegółowo opisane, więc nie będziesz miał problemu z opisem.

Przeglądaj grupy na Facebooku i fora tematyczne

Fora internetowe i grupy na Facebooku – to tam trwają gorące dyskusje i zadawanych jest mnóstwo pytań. Nie ograniczaj się wyłącznie do bycia obserwatorem – bierz czynny udział w dyskusjach, zadawaj pytania, twórz ankiety. Zdobędziesz masę przydatnych informacji i pomysłów na kolejne tematy blogowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *