Kategorie
Wskazówki i ciekawostki

Voice search – czym jest i jak działa wyszukiwanie głosowe?

Voice search, czyli wyszukiwanie głosowe, to technologia pozwalająca na zamianę słowa mówionego na tekst. Następnie wszystko odbywa się analogicznie do sytuacji, w której zapytanie zostaje ręcznie wpisane w przeglądarkę, a sztuczna inteligencja przeszukuje zasoby Internetu w oparciu o frazy kluczowe.

Pomimo iż twórcy technologii spodziewali się szerszego odzewu ze strony użytkowników, wiele wskazuje na to, że trend ten będzie zyskiwał na popularności. Dlaczego? Czytaj dalej.

Geneza wyszukiwania głosowego

Choć wyszukiwanie głosowe wydaje się być najnowszą zdobyczną technologiczną, tak naprawdę zostało wymyślone już w połowie XX wieku. Pierwsze maszyny rozpoznawały początkowo tylko cyfry lub bardzo ograniczony zasób angielskich słów, by w ciągu kolejnych dekad ewoluować do narzędzia radzącego sobie obsługą zapytań głosowych zadawanych w ponad czterdziestu językach.

Od klawiatury numerycznej do voice search

Popularność wyszukiwania głosowego jest bezpośrednio związana ze wzrostem popularności smartfonów. Młodszym pokoleniom zapewne trudno sobie wyobrazić, że telefon służył kiedyś wyłącznie do komunikacji głosowej i nie było możliwości włożenia go do kieszeni i zabrania ze sobą.

W ciągu ostatnich 15 lat telefon przestał być jedynie gadżetem do komunikowania się za pomocą połączeń głosowych i wysyłanych wiadomości. Stał się nieodłącznym elementem codzienności, służącym do identyfikacji, dokonywania opłat, korzystania z rożnych form rozrywki czy wymiany multimediów, a komunikacja jest tylko jedną z wielu możliwości.

Jeśli zatem prześledzić rozwój telefonu komórkowego od urządzenia z klawiaturą numeryczną do jego dzisiejszej postaci, wyszukiwanie głosowe wydaje się być naturalną, kolejną fazą ewolucji.

Przeczytaj również: Mocno czujesz i pracujesz – propozycje pracy dla osób wysoko wrażliwych

Jak działa wyszukiwanie głosowe?

Przypuszczalnie prawie wszyscy użytkownicy Internetu kojarzą ikonę mikrofonu, znajdującą się w wyszukiwarce Google. Po najechaniu myszką na ów charakterystyczny znaczek, pojawia się podpowiedź, że opcja służy do wyszukiwania głosowego.

Po uruchomieniu aplikacji wystarczy wypowiedzieć na głos zapytanie. W odpowiedzi zostanie wyświetlona lista stron najlepiej dopasowanych do słów kluczowych.

Asystent Google

O krok dalej idzie aplikacja Asystent Google, która nie tylko wyświetli wyniki zapytań, ale w odpowiedzi na wydane polecenia głosowe uruchomi wskazane aplikacje, np. włączy muzykę, wyśle wiadomość, przypomni o zbliżającym się wydarzeniu lub wskaże drogę. Aplikacja reaguje również na polecenia typu „powiedz mi coś miłego”, „opowiedz dowcip” lub „puść mi jakąś fajną piosenkę”.

Asystent Google doskonale sprawdza się, gdy mamy zajęte ręce – podczas wykonywania prac manualnych, gotowania czy prowadzenia samochodu. Zapewne i tutaj twórcy oprogramowania nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

Voice search – dla kogo?

Statystyki pokazują, że z wyszukiwania głosowego najczęściej korzystają nastolatki i dorośli w przedziale wiekowym 25-49 lat. W mniejszym stopniu deklarują chęć korzystania z tego rozwiązania osoby po 50. roku życia. Można jednak przypuszczać, że w ostatniej grupie wiekowej ilość użytkowników funkcji voice search będzie rosnąć.

Obecnie z telefonów komórkowych korzystają osoby z niemal wszystkich grup wiekowych 50+, łącznie z seniorami. I o ile nastolatki wybierają to rozwiązanie, ponieważ tryb głosowy pozwala na o wiele szybsze formułowanie zapytań w porównaniu z pisaniem, o tyle starsze osoby będą skłaniały się ku niemu np. z powodu słabego wzroku lub kłopotów z obsługą klawiatury.

Voice search – przyszłość czy teraźniejszość?

Wiele wskazuje na to, że funkcja wyszukiwania głosowego będzie się stale rozwijać, umożliwiając coraz szersze korzystanie z możliwości sztucznej inteligencji. Będzie też coraz chętniej wybierana przez osoby nie tylko bardzo młode, ale również te z pozostałych grup wiekowych.

A zatem powiedz „Ok Google” i zacznij rozmawiać z komputerem lub smartfonem. I nie, to nie jest film z gatunku science fiction. To przyszłość, która stała się teraźniejszością.

Autor tekstu: Angelina Mosur-Galicka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *