Kategorie
Wskazówki i ciekawostki

iOS czy Android? Różnice, wady i zalety

Porównanie iOS vs Android zależy od wielu czynników, w tym osobistych preferencji, wymagań oraz specyficznych cech, które mogą być dla Ciebie istotne. W artykule przedstawię kilka kluczowych aspektów, które pomogą Ci podjąć decyzję o wyborze jednego systemu.

iOS vs Android – kogo bierzemy pod lupę?

iOS i Android to systemy operacyjne wykorzystywane w urządzeniach mobilnych takich jak m.in. smartfony czy tablety. iOS stworzyła firma Apple i zarezerwowała go wyłącznie dla swoich sprzętów. Android natomiast został opracowany przez firmę Google i dostępny jest na szerokiej gamie urządzeń od wielu różnych producentów, takich jak Samsung, Huawei, Xiaomi, LG, Sony i wielu innych.

Oba systemy posiadają platformę dystrybucji aplikacji, która pozwala użytkownikom na pobieranie i instalowanie ich na swoich urządzeniach. App Store, używany na sprzętach Apple, zorientowany jest na jakość i bezpieczeństwo oraz bardziej rygorystyczny. Natomiast Sklep Google Play, dostępny na urządzeniach z systemem Android, jest elastyczny, mniej restrykcyjny, ale obarczony większym ryzykiem złośliwego oprogramowania.

Który system ma więcej minusów – iOS czy Android?

Zanim zdecydujesz się, który system operacyjny odpowiada na Twoje potrzeby, warto poznać wady i zalety każdego z nich. Pełny ogląd pozwoli Ci nie żałować podjętej decyzji. Świadomość wad, na które decydujesz się, kiedy wybierasz określoną opcję ­­– iOS czy Android, to już połowa sukcesu. Zaczynajmy!

iOS i jego wady:

  • nie pozwala na rozszerzenie wbudowanej pamięci wewnętrznej urządzeń
    poprzez dołożenie karty pamięci;
  • oferuje mniejszą liczbę darmowych aplikacji;
  • jest systemem zamkniętym, co oznacza, że zainstalujesz tylko aplikacje zweryfikowane przez firmę Apple;
  • daje bardzo ograniczoną możliwość personalizacji. Otrzymujesz jednolity interfejs, którego nie da się zmienić. Wyjątek stanowią tło ekranu oraz ułożenie ikon aplikacji.
  • jest dostępny wyłącznie na urządzeniach firmy Apple, a te cechuje wysoka cena.

Android i jego wady:

  • pozwala na instalowanie aplikacji z najróżniejszych źródeł. Prowadzi to do możliwości wprowadzenia do systemu urządzenia niebezpiecznych narzędzi. Zabezpieczenia Androida również nie stanowią większego problemu;
  • oferuje wsparcie urządzeń przez krótki okres (nie dłużej niż 3 lata). Wyjątek stanowią flagowe urządzenia największych marek;
  • jest podatny na wirusy;
  • bardzo niestabilnie funkcjonuje w zakresie łączenia ze sobą urządzeń. Potrafi regularnie rozłączać urządzenia, zapominać je lub wcale ich nie widzieć.

Przeczytaj również: MacOS czy Windows? Różnice, wady i zalety

iOS vs Android – pojedynek na dobre strony

Miłośnicy nadgryzionego jabłka mogą twierdzić, że iOS ma same zalety. Natomiast sympatycy zielonego robocika, że to właśnie Android jest najlepszym rozwiązaniem. A jak jest naprawdę?

Zalety systemu iOS:

  • jest synonimem bezpieczeństwa dzięki temu, że system nie pozwala na instalowanie aplikacji spoza sklepu App Store. Dodatkowo złamanie zabezpieczeń urządzeń z tym systemem wymaga specjalistycznej wiedzy
    i oprogramowania;
  • gwarantuje najdłuższe wsparcie urządzeń dostępne na rynku (otrzymujesz rozbudowane aktualizacje co najmniej przez 5 lat);
  • ma wbudowany intuicyjny i prosty w obsłudze interfejs użytkownika oparty na gestach dotykowych, takich jak przesuwanie, stuknięcie i szczypanie;
  • posiada małą podatność na wirusy;
  • doskonale sprawdza się w przypadku łączenia ze sobą urządzeń. Działa to błyskawicznie, bez przypadkowego rozłączania. Ma na to wpływ możliwość łączenia ze sobą tylko sprzętów dedykowanych firmie Apple;
  • wyróżnia go wysoka jakość aplikacji.

Zalety systemu Android:

  • jest systemem otwartym (open source), co pozwala na instalowanie aplikacji z dowolnego źródła;
  • pozwala dowolnie personalizować interfejs, dostosowując go do swoich potrzeb;
  • oferuje dużą ilość darmowych aplikacji;
  • daje możliwość zwiększenia pamięci urządzenia poprzez dodanie karty pamięci;
  • jest dostępny na wielu różnych modelach urządzeń przeróżnych marek. Dzięki temu przedział cenowy jest zróżnicowany i każdy może znaleźć opcję dopasowaną do swoich możliwości finansowych.

Android czy iOS – co jest lepsze …

Cenisz płynność działania, bezpieczeństwo, regularne aktualizacje oraz integrację
z ekosystemem Apple i jakość aplikacji, wybierz urządzenie z systemem iOS.

Jeżeli jednak stawiasz na szeroki wybór urządzeń, personalizację, otwartość systemu i różne przedziały cenowe, zwróć się w stronę Androida.

Android czy iOS – co jest lepsze? Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Ostateczny wybór zależy od Twoich indywidualnych potrzeb, preferencji i budżetu.

Autor tekstu: Karolina Żurawska

Z wykształcenia pianistka i nauczycielka, zawodowo – copywriterka. Wierzy w ogromną moc słowa. Dlatego pisanie uczyniła swoją pasją, a także sposobem na życie.

Prywatnie spełniona mama i żona. Nie wyobraża sobie życia bez planszówek, klocków Lego oraz książek, głównie psychologicznych. Jest ciekawa ludzi i świata. Do pisania zabiera ze sobą kreatywność, szukając nowego spojrzenia na dany temat. Dba o szczegóły, którymi przyciąga uwagę czytelnika. Tworzenie treści traktuje jak komponowanie, czerpiąc z tego niesamowitą przyjemność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *