Kategorie
Wskazówki i ciekawostki

Mocno czujesz i pracujesz – propozycje pracy dla osób wysoko wrażliwych

Czy wiesz, co łączy osoby zielonookie, rudowłose, osoby z widocznymi tatuażami i ludzi w związkach tej samej płci?

Z początku będziesz zachodził w głowę, co mam na myśli – ale jeśli głęboko się zastanowisz i połączysz kropki, wpadniesz w końcu na dobrą odpowiedź. A jest ona prosta: wszystkie te grupy należą do mniejszości. Mniejszością, choć nieco „większą” niż przytoczone, są też ci ludzie, którzy odczuwają i przetwarzają bodźce z otoczenia nieco inaczej. Mają oni swoją fachową nazwę – wysoko wrażliwi.

O co chodzi z tą wysoką wrażliwością?

Mimo że ludzie wysoko wrażliwi stanowią mniejszość, nadal natykamy się na nich na każdym kroku. Może należeć do nich ekspedientka w sklepie, wykładowczyni ulubionego przedmiotu… a także dziewczyna, która była dzisiaj na rozmowę o pracę w Twojej firmie. Ma całkiem przyzwoite CV – kilkuletnie doświadczenie, bogate zainteresowania, skończone studia, ale… te dwa słowa, które dodała w dodatkowym opisie wprawiają Cię w zakłopotanie. Czy wysoka wrażliwość może być przeszkodą w pracy?

Pomyśl o tym inaczej… Wyobraź sobie, że marzeniem Twoich rodziców od zawsze było mieć syna lekarza – a najlepiej chirurga. W końcu kto nie chciałby, żeby jego potomek przeprowadzał ratujące życie operacje? Jeszcze zanim się urodziłeś, Twój ojciec poprzedzał Twoje imię tytułem doktora. Wszystko szłoby zgodnie z planem, gdyby nie to, że na świecie pojawiłeś się Ty – urodzony humanista. A w dodatku panicznie boisz się widoku krwi…

Sam widzisz, że bez względu na to, czy jesteśmy wysoko wrażliwi, czy nie, nasze predyspozycje mogą nam ułatwić lub utrudnić wykonywanie jakiegoś zawodu. Także te cechy, które są typowe dla WWO (a o których zaraz wspomnę) mogą się sprawdzić… jeżeli tylko nie będziemy pchać się do pracy w wymiarze 14 godzin dziennie, w pełnym hałasie i słońcu. To dopiero byłby problem!

Praca dla wysoko wrażliwych… i empatycznych!

Empatia jest pierwszą pozytywną cechą, z której słyną osoby wysoko wrażliwe. Kryje się za nią współodczuwanie emocji innych, umiejętność wczuwania się w ich potrzeby i wyrozumiałość.

Sprawdź, Czym są kompetencje miękkie i jak je rozwijać?

Pierwsze, co przyszło mi do głowy przy pisaniu tego tekstu to to, że taka osoba mogłaby być świetnym team-leaderem. Człowiek, który jest wyrozumiały w stosunku do swoich podwładnych to przecież marzenie wielu pracowników… Później dotarło do mnie, że osobie nieśmiałej i nieodpornej na presję (cechy, którymi odznaczają się wysoko wrażliwi – w tym ja!) byłoby trochę ciężko na takim stanowisku. Na szczęście poza byciem team leaderem/kierownikiem mamy też inne możliwości. Empatia na pewno przyda się w pracy pedagoga, psychologa – w tym terapeuty; nauczyciela, opiekuna osób starszych i zwierząt.

Wysoka wrażliwość z pędzlem w dłoni?

Zdecydowaną część osób wysoko wrażliwych stanowią osoby kreatywne. Bujna wyobraźnia, chodzenie z głową w chmurach, zapominanie się – to codzienność dla każdego z tej grupy. Zapewne pierwsze, co przychodzi tutaj na myśl, to zawód artysty – i choć jest to bardzo atrakcyjna propozycja, to z pewnością nie jest to jedyny zawód, w którym kreatywność może się sprawdzić. Innym przykładem jest praca z dziećmi – układanie piosenek, rysowanie, organizowanie zabaw, reżyserowanie przedstawień byłyby dla wielu wysoko wrażliwych przyjemnością. Mogą też oni szukać swojej przyszłości w projektowaniu mody, tworzeniu stron internetowych lub w szeroko pojętym zawodzie freelancera.

Spostrzegłem w Tobie… wysoką wrażliwość!

Cechą, która łączy się pośrednio z kreatywnością, a o której łatwo wspomnieć przy rozmowie o pracę, jest spostrzegawczość. Oko do szczegółów to coś, czym wielu z nas może się pochwalić. Zwracamy uwagę na drobiazgi – literówki i błędy ortograficzne, które mogły umknąć innym. Bardzo często mamy pamięć do twarzy, bo zwracamy uwagę na charakterystyczne cechy w wyglądzie. To wszystko może być bardzo cenne w zawodzie copywritera, korektora, redaktora, a dla osób poszukujących większych wrażeń mogłabym zaproponować nawet pracę… detektywa kryminalnego! Wysoko wrażliwy detektyw, wykorzystując swoją umiejętność wychwytywania szczegółów, z pewnością przyczyni się do szybszego rozwiązania śledztwa.

Praca (i relaks) dla wysoko wrażliwych

Jak się okazuje, propozycji pracy dla osób wysoko wrażliwych jest naprawdę sporo, a te przeze mnie przytoczone to tylko niektóre z nich. Na koniec musimy pamiętać, że każda praca wymaga odpowiedzialności, wytrwałości i wysiłku. Wysoko wrażliwi mogą w sytuacjach stresowych odczuwać przytłoczenie, mogą potrzebować uciec do strefy komfortu – dlatego tak ważne jest, żeby dbać o swoje zdrowie psychiczne. Przydatny może okazać się odpoczynek, sposoby na relaksację i wyrozumiałość dla samego siebie, nie tylko dla innych. Jeżeli spełnione są wszystkie nasze potrzeby, jesteśmy zdolni do robienia niezwykłych rzeczy.

Wysoko wrażliwi góry przenoszą

Wróćmy zatem do pytania – co łączy osoby zielonookie, rudowłose, osoby z widocznymi tatuażami i ludzi w związkach tej samej płci? Wszyscy oni należą do mniejszości. A… co łączy ludzi wysoko wrażliwych z ludźmi o przeciętnej wrażliwości?

Powiem tyle: i jedni, i drudzy mają potencjał do bycia wartościowymi pracownikami. I przy tym zostańmy.

Autor tekstu: Maria Barylska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *