Kategorie
Wskazówki i ciekawostki

Cloffice, czyli biuro na niewielkiej przestrzeni

Na początku XXI wieku gabinety firmowe zamieniano na biura typu open space, czyli wielkie pomieszczenia dla wielu pracowników. Obecnie zaś obserwujemy odwrotny, minimalistyczny trend. Ludzie coraz częściej pracują w domu, pojawiła się więc potrzeba wyodrębnienia miejsca na biuro w niewielkim domowym zaciszu. Tak powstał cloffice – kącik do pracy.

Koncepcja cloffice

Nazwa pochodzi z połączenia słów closet i office, co dosłownie można określić jako biuro w szafie. Brzmi nieco zabawnie, jednak trafnie obrazuje ideę rozwiązania, które wyróżnia sposób aranżacji oraz możliwość indywidualnego dopasowania.

Małe wymagania przestrzenne

Niewielki metraż mieszkania nie stanowi problemu, ponieważ nawet we wnęce pod schodami lub w kącie pokoju można zorganizować cloffice. Dzięki temu, decydując się na pracę w domu, nie zmieniamy mieszkania w biuro, lecz wyznaczamy w nim określone i ograniczone miejsce. Nasz dom nadal pozostaje domem.

Porządek i ergonomia

Podczas pracy powinniśmy mieć pod ręką wszystko to, co jest nam potrzebne. Na zbędne przedmioty, stosy starych dokumentów czy pięć kubków po kawie nie ma tu miejsca, więc musimy zachować porządek. To bardzo istotne dla komfortu pracy. W cloffice dostosujemy warunki do naszych wymagań i możliwości.

Odrębność i kameralność

Ciasny, ale własny kącik zapewnia poczucie prywatności. Jest naszą osobistą, dopasowaną do potrzeb strefą sprzyjającą koncentracji. Odpowiednio dobrane miejsce zapewni ciszę, spokój i pewność, że nikt nie będzie zaglądał nam przez ramię ani przeszkadzał.

Aranżacja cloffice

Własne mini-biuro będzie funkcjonalne, jeżeli urządzimy je w przemyślany sposób. Niczym aneks kuchenny może być otwarte na większe pomieszczenie, gdy jest fragmentem pokoju albo wyraźniej wyodrębnione (np. wnęka, kąt zasłonięty parawanem lub ścianką działową) w zależności od tego, jakie mamy preferencje. Istotny jest też dobór mebli, które powinny być przede wszystkim funkcjonalne i zajmować jak najmniej miejsca.

Przeczytaj także: Język korzyści – jak się nim posługiwać?

Wraz ze wzrostem popularności domowych biur pojawia się na rynku coraz więcej pomysłowych rozwiązań dla home office. Duże biurko z tradycyjnego gabinetu zastąpi lekki blat czy biurko ścienne z szufladami lub bez w zależności od potrzeb. Zamiast obszernych szaf i szerokich regałów dobierzemy półki montowane na ścianie oraz lekkie, praktyczne szafki na kółkach.

Porządku w cloffice będą strzec pojemniki, tacki na dokumenty i inne sprytne akcesoria jak stojaki na telefon lub organizery na kable. Dobrym pomysłem na oświetlenie, o którym nie można zapomnieć, mogą być taśmy led.

Cloffice jak wygodny sweter

Idea domowego biura znajduje wielu zwolenników. Nie tracimy czasu na dojazdy do pracy, czujemy się swobodniej, ponieważ jesteśmy u siebie i mamy istotny wpływ na najbliższe otoczenie. Ważne jest więc dopasowanie wnętrza do naszych wymagań tak, aby było wygodne. Cloffice choć narzuca rygor minimalizmu oraz jest niewielkie przestrzennie, może stać się najbardziej spersonalizowanym z biur.

Autor tekstu: Marzena Hryniszak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *