Kategorie
Wskazówki i ciekawostki

Coach – jaki ma wpływ na rozwój osobisty?

Ciągły rozwój i nabywanie nowych umiejętności mają ogromny wpływ na życie osobiste i zawodowe każdego z nas. Często do wyznaczenia nowego celu brakuje nam motywacji i wsparcia. Nie wiemy, od czego zacząć lub mamy problem z organizacją. W takiej sytuacji zbawienna może okazać się pomoc profesjonalisty – coacha. Gdzie go szukać? Więcej informacji znajdziesz w artykule. Koniecznie czytaj dalej!

Kim jest coach?

Słowo „coach” wywodzi się z języka angielskiego i oznacza trenera. W coachingu dotyczy wykwalifikowanego profesjonalisty mentalnego, który poprzez stosowanie sprawdzonych technik i metod wspomaga rozwój ludzi i organizacji. Korzysta z różnych technik takich jak wizualizacja, dyskusja czy też odgrywanie scenek. Jego zadaniem jest udzielenie przydatnych wskazówek i sprawdzonych działań zapewniających osiągnięcie satysfakcjonujących wyników i celów.

Rodzaje coachingu

Wyróżniamy wiele form coachingu:

  • Coaching życiowy – dotyczy sfer osobistych jednostki. Metody trenera pomagają klientowi odnaleźć się w nowej roli np. ojca, matki. Stosowane techniki mają na celu wyposażenie jednostki w narzędzia pomocne przy rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych czy też budowaniu więzi z dzieckiem. Mają za zadanie pokazać, jak żyć w równowadze i szczęściu. Wyróżniamy także coaching odnoszący się do określonych tematów, realizacji życiowych ról i zadań takich jak np. rola kobiety w domu i sferze zawodowej.
  • Coaching biznesowy – jest związany głównie z rozwojem zawodowym i działaniami biznesowymi. Skupia się na rozwoju indywidualnej kariery zawodowej jednostki, menadżera, a także motywuje całe zespoły z danej branży.

Przeczytaj również: Mass followers – kim są i dlaczego ich obecność szkodzi?

  • Coaching edukacyjny – tyczy się przede wszystkim kwestii nauki samodzielności w zdobywaniu wiedzy, efektywności nauczania oraz organizacji. Skupia się na eliminacji ograniczeń w zdobywaniu wiedzy.
  • Coaching sportowy – stosowane techniki i procesy mają za zadanie umocnić w sportowcach maksymalną pewność siebie, wiarę w swoje możliwości i świetne wyniki sportowe.
  • Coaching żywieniowy – skupia się na wypracowaniu prawidłowych technik żywieniowych, umożliwiających osiągnięcie zamierzonych celów żywieniowych, które mogą okazać się kluczowe i konieczne dla zdrowia klienta.

Korzyści osobistego i profesjonalnego coachingu

Coach pełni rolę przewodnika. Daje ogromne wsparcie i zwiększa zdrową pewność siebie. Doradza i motywuje. Każdy z nas ma w sobie ukryty potencjał. Współpraca z trenerem mentalnym pomoże rozwinąć umiejętności, o których posiadaniu nie miałeś zielonego pojęcia. Coaching skupia się na pracy nad umysłem, co pozwala na wyeliminowanie wielu barier i blokad, które hamują jednostkę przed działaniem.

Stosowanie ciekawych technik przez trenera zoptymalizuje mocne strony i możliwości człowieka. Odkryjesz w sobie nowe cele zawodowe, a także zapanujesz nad własnym życiem. Metody stosowane w coachingu bardzo często okazują się pomocne w rozwiązywaniu wszelkich konfliktów i problemów. Wreszcie dowiesz się, jak tak naprawdę radzić sobie ze stresem i swoimi emocjami. Nauczysz się żyć w harmonii ze sobą i otaczającym Cię światem. Odzyskasz kontrolę nad swoim ciałem i duszą!

Inwestycja w coaching przynosi wiele korzyści firmom. Zatrudniając coacha, pomagasz swoim pracownikom rozwinąć się w kwestiach zawodowych, podnosisz ich motywację do pracy, a także poprawiasz ogólną efektywność całego zespołu. Wiele dużych organizacji, po sesjach coachingowych, projektuje zupełnie nowe ścieżki zawodowe oparte na swoich mocnych stronach, a umiejętność komunikacji pośród poszczególnych jednostek jest o niebo lepsza, niż wcześniej.

Dobrze zastosowany coaching pozwala na wyznaczanie długoterminowych planów oraz osiągnięcie celów, które nie tak dawno temu wydawały się bardzo trudne, wręcz niemożliwe do wykonania.

Gdzie znaleźć dobrego coacha?

Gdy szukasz dobrego trenera coachingowego, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Najważniejszym z nich jest posiadanie przez Twojego przyszłego przewodnika odpowiednich kwalifikacji. Każdy ceniony coach powinien ukończyć kurs coachingowy akredytowany przez renomowane organizacje. Bardzo ważne są również jego referencje. Warto skonsultować się z innymi klientami i zapytać ich o swoje doświadczenia i efekty współpracy. To niewątpliwie pomoże Ci podjąć odpowiednią decyzję.

Podsumowanie

Trener mentalny jest świetnym lekarstwem na trudności osobiste i zawodowe. Dzięki swojemu doświadczeniu i nowoczesnym technikom pomaga rozwijać umiejętności swoich podopiecznych. W efektywny sposób wspiera klienta i wprowadza go do pożądanego stanu na jego życiowej drodze.

Zdolności i inspiracje, które mogą narodzić się u każdego z nas, w przyszłości mogą okazać się źródłem ogromnych korzyści zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej. Uświadomienie sobie swoich wrodzonych talentów i mocnym stron jest w końcu bardzo istotne i budujące dla każdego z nas.

Autor tekstu: Monika Jachowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *