Kategorie
Wskazówki i ciekawostki

Czy warto studiować psychologię? Perspektywy zatrudnienia

Dopiero co zdałeś maturę i nie wiesz, co studiować? Cóż się dziwić, skoro każdy dookoła mówi ci co innego… Co w końcu wybrać? Medycynę? Filologię? Biologię? A może… psychologię?

W rankingu najpopularniejszych kierunków studiów w roku akademickim 2022/23 psychologia plasuje się na zaszczytnym drugim miejscu (źródło: opinieouczelniach.pl). Decydując się na studia psychologiczne, stajemy równocześnie przed nie lada wyborem. W czym możemy wybierać? Skupmy się na kilku propozycjach.

Psychologia w kryminalistyce

Jeżeli przyszłemu psychologowi bliska jest tematyka kryminalna, może on postarać się o pracę w zakładzie karnym lub w policji. Profiler kryminalny jest bardzo ważną osobą na drodze do rozwikłania zagadki kryminalnej, ponieważ odpowiada za utworzenie profilu sprawcy przestępstwa. Psycholog policyjny poza tym, że bierze udział w śledztwie, służy wsparciem funkcjonariuszom i innym pracownikom policji. Istotne jest też wsparcie psychologiczne osadzonych w zakładzie karnym.

Aby zostać profilerem kryminalnym, do niedawna wymagane było ukończenie studiów psychologicznych uzupełnionych specjalizacją z psychologii sądowej. Obecnie dostępne są też studia na kierunku psychokryminalistyka.

Pomoc dzięki studiom psychologicznym

Kryminalistyka nie należy do Twoich zainteresowań? Skupmy się na innym, równie pożądanym zawodzie – psychodietetyka.

W świecie, który promuje szczupłość i aktywny tryb życia, czasem trudno zachować zdrowy rozsądek. Zaburzenia odżywiania mogą dotknąć osób w każdym wieku i z roku na rok są coraz bardziej powszechne. Psychodietetyk pomaga choremu wrócić do zdrowia poprzez skupianie się na przyczynach zaburzeń, relacji z jedzeniem i z własnym ciałem. Wspiera też osoby niedotknięte zaburzeniami, które chcą zmienić swój wygląd w zdrowy sposób.

Przeczytaj także: Indeksowanie Google co to jest i jak działa?

Aby zostać psychodietetykiem, można ukończyć psychologię lub dowolne studia związane ze zdrowiem (dietetyka, medycyna, farmacja), a potem – studia podyplomowe z zakresu psychodietetyki.

Chcesz rozstrzygać konflikty? Studiuj psychologię!

Ktoś kiedyś powiedział Ci, że masz dar przekonywania? Jeżeli wybrałeś psychologię, może powinieneś dodatkowo zastanowić się nad zawodem mediatora?

Mediacja jest bardzo ważnym elementem rozstrzygania spraw sądowych. Mediator sądowy odpowiada za pomoc stronom w dojściu do porozumienia. Najczęściej mówi o mediacjach przy sprawach rozwodowych, ale osoba o odpowiednich kwalifikacjach może mediować w różnych sprawach – także np. gospodarczych lub pracowniczych. Wiedza psychologiczna pomaga pokierować rozmową tak, aby pomóc klientom osiągnąć kompromis.

Osoba chcąca zostać mediatorem sądowym, powinna posiadać wiedzę zarówno z zakresu psychologii, jak i prawa, powinna mieć też kompetencje społeczne. Wymagane kwalifikacje różnią się w zależności od zakresu pracy mediatora.

Powyżej omówione zawody to tylko kropla w morzu możliwości. Psychologia może okazać się ciekawym wyborem dla osób, które nie mają na siebie pomysłu – poza dobrym zawodem uzyskasz wiedzę, która pomoże Ci lepiej poznać siebie i swoje otoczenie. Co Ty na to? Czytanie w myślach innych to w końcu dar, o którym marzy wielu ludzi!

Autor tekstu: Maria Barylska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *