Na co dzień, czy to w pracy, czy to w życiu osobistym, korzystamy z dostępnej technologii. Komputer, laptop, tablety, telefony. Jednakże wszystkie te urządzenia bez oprogramowania to bezużyteczne maszyny. Nie ma innego sposobu komunikacji z komputerem. Potrzebny do tego prosty i intuicyjny system operacyjny. W cyfrowym świecie wyróżnia się dwa giganty, MacOS czy Windows – co zatem wybrać?
Windows – cechy charakterystyczne
Windows jest systemem operacyjnym stworzonym przez firmę Microsoft Windows. Pierwszą wersję tego oprogramowania wydano w 1985 roku i odtąd do obecnych czasów przechodzi przez szereg aktualizacji, m.in.:
- Windows XP w 2001 roku;
- Windows Vista w 2007 roku;
- Windows 7 w 2009 roku;
- Windows 8 w 2012 roku;
- Windows 10 w 2015 roku;
- Windows 11 w 2021 roku.
Zadając sobie pytanie, Windows czy MacOS, należy wspomnieć o funkcjonalności. Największą zaletą systemu Windows jest olbrzymia ilość oprogramowań współpracujących. Oznacza to, że w obszarze dziedziny informatyki wiele profesjonalnych programów działa na Windowsie.
Windows sprzyja nie tylko pracy, ale też i rozrywce. Producenci gier, wydając swoje produkcje oprócz edycji na konsole, tworzą wersje dostępne na Windowsa. System Windows posiada olbrzymią ilość książek, artykułów blogowych, które zawierają informacje o oprogramowaniu, takie jak poradniki i samouczki.
Rozważając dalej o Windowsie, niestety należy nadmienić o jego wadzie. Z pewnością uciążliwością systemu jest fakt, iż po prostu jest on płatny. Mimo wszystko cena nie należy jednak do najwyższych.
Przeczytaj również: Fotel do pracy przy komputerze – na co zwrócić uwagę?
MacOS – charakterystyka
Stojąc nadal przy wyborze MacOS vs Windows, pozwolę sobie omówić ten pierwszy. MacOS to system operacyjny, na którym pracuje komputer firmy Apple. Działanie tego oprogramowania jest podobne jak w Windowsie, czyli proste i intuicyjne. Przy tym warto sięgnąć po szerszą literaturę i wyróżnić inne czynniki, składające się na jego popularność:
- Prostota obsługi – największy atut. System MacOS jest bardzo łatwy w obsłudze, zwłaszcza dla początkujących. Dotyczy to przede wszystkim poszczególnych funkcji samego oprogramowania, ale też innych przygotowanych specjalnie pod macOS programów. Wiele z tych czynności wykonywana jest za sprawą jednego kliknięcia.
- Ekosystem – jako integralność łączy nie tylko programy, ale przede wszystkim urządzenia Apple, współpracując ze sobą bez zarzutu. Co więcej, przeglądając daną stronę internetową na MacBooku, w dowolnej chwili możemy chwycić iPhone’a oraz kontynuować przeglądanie tej samej strony, z tego samego miejsca.
- Stabilność pracy – system macOS instalowany jest na ograniczonej liczbie urządzeń i konfiguracji, dlatego też możemy być pewni, że na każdym komputerze, laptopie czy telefonie programy będą działały tak samo, bez obaw o awarie czy nieścisłości.
- Bezpieczeństwo – na system MacOS powstało zdecydowanie o wiele mniej wirusów.
Osoby zainteresowane systemem MacOS muszą rozważyć ich wysokość ceny. Zarówno komputery, monitory, jak i laptopy są bardzo drogie, w zamian jednak otrzymujemy równie wysoką jakość. Następną wadą tego systemu to funkcjonalność w kontekście braku opcji maksymalizacji kilku okien zadań w jednym pulpicie.
Decydujący wybór Windows vs MacOS zależy od nas samych, od naszych indywidualnych preferencji, potrzeb i zastosowania. Windows 11 oferuje różnorodność urządzeń oraz szeroki dostęp do aplikacji. Natomiast macOS proponuje bardzo dobrą wydajność, wyśmienitą integralność ekosystemu Apple, niebanalny design. Przy wyborze należy zastanowić się, co dla nas jest najważniejsze. Niezależnie od wachlarzu możliwości, zalet, wad – Windows czy MacOS to dwa giganty, które zapewniają wysoki standard każdemu użytkownikowi.
Autor tekstu: Ewelina Drogosz
Cześć, mam na imię Ewelina. Na co dzień zajmuje się księgowością. Jestem w połowie humanistą a w połowie mam ścisły umysł. W wolnej chwili uwielbiam aktywnie spędzać czas, spacerować i poznawać nowe miejsca. Interesuję się również rozwojem osobistym, marketingiem, kulturą.